0

Zdjęcia USG zrobione podczas ciąży to wspaniała pamiątka dla rodziców. Badanie z użyciem fal ultradźwiękowych umożliwia bezinwazyjną ocenę struktur anatomicznych rozwijającego się płodu, a tym samym ułatwia wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju.

W Polce obowiązkowe jest USG 2D, jednak rodzice mogą też zdecydować się na wykonanie USG 3D lub 4D. Wszystkie te metody pozwalają na uzyskanie nieco innego rodzaju obrazowania.

USG 2D w ciąży

W przypadku USG w ciąży w systemie 2D obraz prezentowany jest na ekranie w jednej płaszczyźnie. Wykonane w tym systemie zdjęcia są dwuwymiarowe i niewyraźne, a podczas kontaktu z nimi rodzice muszą mocno wytężyć wzrok i mocno zaufać swojej wyobraźni. Lekarz jest jednak w stanie odczytać z takiego obrazu wiele cennych informacji, np. kształt i wielkość różnych części ciała dziecka, ilość wód płodowych czy umiejscowienie łożyska. Nowoczesne aparaty umożliwiają również wykonanie badania dopplerowskiego, a tym samym dokonanie oceny przepływu krwi przez naczynia krwionośne matki oraz płodu. Badanie to daje lekarzowi wszystkie niezbędne dane dotyczące funkcji serca i łożyska.

USG 3D w ciąży

W przeciwieństwie do USG 2D, obrazowanie w 3D umożliwia obserwowanie dziecka pod różnym kątem i w wielu płaszczyznach. Wysoka jakość obrazu sprawia, że metoda ta pozwala na skuteczne wykrycie rozszczepu kręgosłupa, rozszczepu podniebienia czy wad serca. Główną przewagą nad USG 2D jest możliwość efektywniejszej diagnostyki wad struktur powierzchniowych, cewy nerwowej, kończyn i twarzoczaszki. USG 3D pozwala na zobrazowanie nie tylko przekrojów anatomicznych, ale też zewnętrznej powierzchni ciała płodu. W ten sposób podczas badania zobaczyć można oraz ocenić budowę kończyn czy serca z bardzo dużą precyzją. USG 3D pozwala również rodzicom na dokładne obejrzenie sylwetki dziecka oraz wyglądu jego twarzy.

USG 4D w ciąży

W przypadku USG 3D obraz pozostaje statyczny. Obrazowanie 4D opiera się natomiast na obrazowaniu przestrzennym, realizowanym w czasie rzeczywistym. Technika ta umożliwia tym samym obserwację ruchu i zachowania płodu w formie zbliżonej do filmu. W trzecim trymestrze rodzice mogą nawet zobaczyć, jak dziecko się uśmiecha, ziewa czy grymasi. Podczas badania nagrać można materiał wideo, który będzie doskonałą pamiątką dla rodziców oraz ich potomka. Termin wykonania USG 4D określany jest indywidualnie u każdej pacjentki, zwykle bezpośrednio przez lekarza prowadzącego. Nagranie widocznego obrazu najlepiej wykonać przy okazji badania między dwunastym a szesnastym tygodniem, ewentualnie w okolicach 28 tygodnia ciąży. Warto pamiętać, że jakość zdjęć i filmów warunkują różne czynniki indywidualne – np. etap rozwoju płodu czy jego położenie w łonie matki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnych ultrasonografów stosowanych w szpitalach i klinikach medycznych. 

Arkadiusz Paderewski

Jak założyć portfel bitcoin i bezpiecznie korzystać z kryptowalut?

Previous article

Sprzątanie mieszkań Wrocław – znajdź profesjonalne usługi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Badania