Badanie AspAT czyli inaczej aminotransferaza asparaginowa służy do analizy enzymów wątrobowych, będących wskaźnikami prawidłowości pracy organu. Ich podwyższone stężenie może oznaczać uszkodzenie wątroby.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania AspAT, będącego częścią tak zwanych prób wątrobowych, jest podejrzenie wadliwego funkcjonowania narządu. Objawami mogącymi świadczyć o problemie są:
- chroniczne zmęczenie i osłabienie organizmu połączone z utratą wagi pomimo braku zmian w diecie
- dyskomfort w prawym podżebrzu, któremu towarzyszą dolegliwości gastryczne takie jak nudności czy częste biegunki
- uporczywe swędzenie skóry nie mające związku z alergiami
Przed wykonaniem badania polegającego na pobraniu krwi z żyły łokciowej, należy powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków, przynajmniej na dwanaście godzin przez testem. Nie zaleca się również picia kawy. Aby wynik był jak najbliższy prawdzie, zaleca się unikania alkoholu i ciężkostrawnych dań na tydzień przez analizą AspAT.
Prawidłowe wyniki badań kształtują się na poziomie:
- 8-40 U/I u mężczyzn
- 6-34 U/I u kobiet
Wyniki analizy powinny być zawsze interpretowane indywidualnie. Wartości wychodzące poza normę mogą świadczyć o:
- poważnych nieprawidłowościach w pracy wątroby, sugerujących często marskość lub wirusowe zapalenie
- zawale serca
- niewydolności nerek
- zapaleniu trzustki
Przyczyną podwyższonego poziomu AspAT mogą być również inne schorzenia, nigdy nie należy więc ignorować niepokojących sygnałów. Stężenie o wielokrotnej wartości górnej granicy występuje na przykład przy zatruciu toksycznymi grzybami, kiedy najczęściej jest konieczne przeszczepienie narządu.
Comments