Glukoza jest związkiem chemicznym, który odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Jest ważna jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu pełniąc rolę energetyczną. Jej obecność jest konieczna by zapewnić właściwe funkcjonowanie każdej komórki. Badanie poziomu cukru we krwi – glukozy jest jednym spośród kilku podstawowych badań służących ogólnej diagnostyce. Badanie to wykonywane jest w celu wykrycia cukrzycy u osób z podejrzeniem tej choroby, u których występują niepokojące objawy lub w celu profilaktycznym.
Wskazaniem do wykonania powyższego badania mogą być z pozoru błahe objawy, których jednak nie powinno się bagatelizować. Nadmierny apetyt, osłabienie czy kołatanie serca to objawy, których wystąpienie powinno zaniepokoić. Ciągłe uczucie senności, wzmożone pragnienie oraz nieustannie pojawiające się infekcje to kolejne z objawów, które wskazują na konieczność wykonani badania krwi pod kątem określenia poziomu glukozy. Świadczyć mogą one o tym, że poziom cukru we krwi utrzymuje się na niewłaściwym poziomie , co przekładać może się na powyższe objawy skutkując rozwojem np. cukrzycy. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom glukozy we krwi u pacjenta wiąże się z koniecznością szybkiej konsultacji z lekarzem, ponieważ świadczyć może o rozwoju poważnej choroby. Poziom cukry we krwi odnosi się bowiem do ogólnego stanu zdrowia człowieka.
Jak się przygotować do badania glukozy?
Aby wykonać badanie glukozy we krwi należy być na czczo, a ostatni posiłek spożyć do godziny 18.00 poprzedniego dnia. Próbka krwi pobrana powinna zostać natomiast między 7 a10 rano.
Jak przebiega badanie glukozy?
Badanie poziomu glukozy we krwi polega na pobraniu próbki krwi, która poddawana jest laboratoryjnej analizie.
Comments