0

Wykrywa nowotwory mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego czy choroby reumatyczne. Rezonans magnetyczny zmienił całkowicie oblicze medycyny. Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić diagnostykę obrazową bez tego drogocennego – dosłownie i w przenośni – urządzenia. W jakich przypadkach zaleca się przeprowadzenie tego badania i gdzie można je wykonać? Odpowiedź w tekście poniżej.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym właściwie jest rezonans magnetyczny. To bezbolesne, całkowicie nieinwazyjne badanie, które – mówiąc w dużym uproszczeniu – wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów ciała. Do wyświetlenia obrazu wykorzystuje się oczywiście komputer. Podczas badania pacjent zostanie poproszony o spokojne położenie się na stole. Zabieg trwa najczęściej około 30 minut, jednak może przedłużyć się nawet do godziny. Większość skanów MRI (to skrót używany do określenia rezonansu magnetycznego) jest wykonywana w szpitalu na oddziale radiologii, ale niektóre prywatne kliniki również dysponują sprzętem do wykonywania tego zabiegu. Jedną z nich jest warszawska Rex Medica, która oprócz rezonansu wykonuje również badania RTG, USG oraz EMG. To klinika, która – mając na uwadze wygodę swoich pacjentów – przyjmuje w trzech dogodnych, warszawskich lokalizacjach. Rezonans wykonamy tam nawet bez skierowania.

Medyczne wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny może zostać wykorzystany do uzyskania wewnętrznego obrazu praktycznie całego ciała, jednak są pewne obszary, które szczególnie często bada się właśnie w ten sposób. Jakie? Skan MRI można wykorzystać do wykrywania guzów, udarów i urazów mózgu. Są one również stosowane w celu wykrycia tętniaków i określenia zakresu krwawienia mózgu. Innym obszarem ludzkiego ciała, który często bada się rezonansem magnetycznym, jest kręgosłup. Skany są w stanie wyraźnie pokazać uszkodzenia rdzenia kręgowego, zapalenie stawów międzykręgowych czy chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Mogą one również ukazać zapalenie w stawach, takich jak kolana lub ramiona. Rezonans pomaga także zidentyfikować rozdarte więzadła lub ścięgna wokół stawów.

Rezonans magnetyczny a rentgen

Zarówno rezonans magnetyczny, jak i promieniowanie rentgenowskie wykorzystują energię elektromagnetyczną do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Na tym jednak kończą się podobieństwa. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła i chrząstki. MRI są bardziej czułe niż promieniowanie rentgenowskie. Mogą one wykryć drobne zmiany w tkankach, które mogą nie być widoczne na zdjęciu rentgenowskim lub tomografii komputerowej. Co więcej, rezonans magnetyczny nie wytwarza promieniowania i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania rezonansu nie można mieć na sobie żadnych metalowych elementów, np. kolczyków. Dotyczy to również wnętrza ciała. Badania nie można wykonać, jeśli pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca lub pompę insulinową.

Arkadiusz Paderewski

Leczenie kanałowe Kraków — dlaczego czasem jest niezbędne?

Previous article

Poznaj podstawy fotografii smartfonem

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Badania