Badanie Holtera jest to jeden z rodzajów badania EKG, natomiast zdecydowanie różni się od niego czasem trwania, który jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku tradycyjnego badania i trwa od 24 do 28 godzin. Dzięki niemu można bezinwazyjnie wykryć różne schorzenia oraz nieprawidłowości serca, oraz układu krwionośnego. Badanie Holtera jest na tyle bezpieczne, że może być wykonywane przez kobiety w ciąży, a dodatkowo można je wykonać w domu i nie wymaga spędzenia całego dnia w szpitalu na obserwacji. Na czym dokładnie polega badanie Holtera, kiedy powinno się je wykonać oraz ile kosztuje, dowiecie się poniższego artykułu.
Na czym polega badanie Holtera?
Badanie Holtera jest jednym z rodzajów badania EKG i polega na 24 lub 48-godzinnym monitorowaniu serca pacjenta podczas codziennych czynności, za pomocą przypiętego do klatki piersiowej urządzenia z elektrodą, które rejestruje wszystkie wyniki, aby potem lekarz mógł je zweryfikować. Badanie jest bardzo pomocne i pomaga zlokalizować oraz określić przyczynę arytmii, oraz inne nieprawidłowości pracy serca, na które cierpi pacjent. Pacjent w trakcie trwania badania powinien prowadzić bardzo szczegółowe notatki, gdzie znajdzie się cały przebieg badania, ewentualne dolegliwości oraz dokładny czas ich wystąpienia. W notatkach powinna znaleźć się również informacja o ewentualnie przyjmowanych lekach oraz czasie nich zażycia. Aktualnie korzysta się z różnych aparatów do przeprowadzenia Badania Holtera, najbardziej popularne są te z 2,3 lub 12 odprowadzeniami, najczęściej jednak korzysta się z 3-kanałowego systemu.
Kiedy należy przeprowadzić badanie?
W przypadku gdy pacjent ma zburzoną pracę serca, objawiające się kołataniem, nierównym pulsem, omdleniami, choroba serca, podejrzenie arytmii, zawroty głowy czy osłabnięcia, może być to sygnał do przeprowadzenia odpowiednich badań i zgłoszenie się do lekarza. Holter jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca oraz u osób, które posiadają już wszczepiony rozrusznik. Kardiolog podczas wizyty po zapoznaniu się z objawami może zalecić badanie z wykorzystaniem Holtera i wydać odpowiednie skierowanie. Badanie kosztuje ok. 100-150 PLN, a ceny mogą różnić się w zależności od przychodni.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas badania?
Biorąc pod uwagę to, że badanie samo w sobie trwa dobę lub dwie, zastanawiasz się pewnie czy można się z nim kąpać, albo zdjąć go na czas kąpieli. Na oba pytania odpowiedź jest negatywna, urządzenie nie powinno się zamoczyć, a nie można go zdejmować przez cały okres trwania badania, w przeciwnym układzie wyniki będą niekompletne i trzeba będzie wykonać badanie ponownie. W trakcie badania nie powinno się też używać telefonu komórkowego, ponieważ może zakłócić on wyniki oraz pracę Holtera. Jeżeli jest taka konieczność, powinno trzymać się telefon jak najdalej od urządzenia, aby mieć pewność, że na pewno nie dojdzie do zakłóceń. Po upływie określonego przez lekarza czasu badania, elektrody są odłączane w szpitalu lub przychodni przez pielęgniarkę, a urządzenie zostaje zwrócone. Następnie lekarz zgrywa dane z Holtera na komputer i na podstawie otrzymanych wyników stawia diagnozę. Norma wskaźnika QT (częstotliwości bicia serca) powinna wskazywać 430 ms u mężczyzn oraz 450 ms u kobiet.
Jeśli potrzebujesz umówić się na wizytę do kardiologa w Łodzi, koniecznie udaj się wcześniej do lekarza rodzinnego po odpowiednie skierowanie do specjalisty lub udaj się do prywatnej placówki, gdzie od razu masz możliwość umówienia się do konkretnego lekarza. Zdrowie jest najważniejsze, nie zwlekaj z wizytą!
Comments