0

Sucha skóra twarzy może powodować duży dyskomfort. Uczucie ściągnięcia, które jej towarzyszy może wpływać na codzienne samopoczucie, obniżając pewność siebie. Jak skutecznie nawilżyć suchą skórę twarzy, aby usunąć nieprzyjemne uczucie? Sprawdź porady.

Sucha skóra twarzy — jak wygląda? Czym się charakteryzuje?

Sucha skóra twarzy jest określana przez zespół konkretnych cech. Jest ona przede wszystkim bardzo cienka, delikatna i ma skłonności do odwodnienia

Gruczoły łojowe w przypadku suchej skóry nie funkcjonują prawidłowo, przez co nie zapewniają jej naturalnej ochrony. 

Skóra sucha jest matowa, szara, pozbawiona blasku i świeżości. Może się łuszczyć. Jest też pozbawiona miękkości. Towarzyszyć jej może uczucie ściągnięcia, pieczenia, a nawet swędzenia.

Można rozróżnić kilka rodzajów suchej skóry, różniących się stopniem nasilenia problemu i objawów, a także przyczyn:

  • Skóra odwodniona — powoduje silne uczucie ściągnięcia, szczególnie po myciu; widoczne jest delikatne łuszczenie; jest to stan przejściowy, który mógł zostać wywołany na przykład przez nieprawidłową pielęgnację.
  • Skóra przesuszona — bardzo sucha skóra, z objawami wywołanymi głównie przez czynniki zewnętrzne.
  • Skóra sucha — charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia, powodującym dyskomfort.
  • Skóra bardzo sucha — rodzaj skóry z wyraźnymi objawami suchości, takimi jak ściągnięcie, mikropęknięcia, łuszczenie i duża szorstkość. 

Przyczyny przesuszenia skóry twarzy

Przyczyny przesuszenia skóry mogą być bardzo różne — od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę po rozmaite choroby skóry. Określenie przyczyny jest więc niezbędne, aby dobrać właściwą kurację. 

Suchość skóry może być wywołana przez uwarunkowania genetyczne. Sucha skóra to typ cery, podobnie jak normalna i tłusta. 

Problem suchej skóry twarzy może wynikać z wieku i naturalnego procesu starzenia. Efektem jest zmniejszenie się ilości wody w skórze, która staje się wiotka i mniej jędrna. 

W wielu przypadkach sucha skóra twarzy pojawia się na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków podrażnia skórę i jej naturalną barierę lipidową, powodując szybszą utratę wody. 

Wśród powodów powstawania problemów z suchą skórą wymienia się również niewłaściwą dietę, wpływ zanieczyszczonego powietrza, czy stres. 

Sposoby nawilżenia suchej skóry twarzy

Chcąc odpowiednio zadbać o suchą skórę, trzeba przede wszystkim zastosować właściwą pielęgnację i kosmetyki, które pomogą wzmocnić jej barierę ochroną oraz przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia. 

Należy unikać mocno drażniących preparatów oraz takich, które zawierają substancje zapachowe, sztuczne barwniki i konserwanty. Warto postawić na propozycje, które wiążą wodę w głębokich warstwach skóry oraz łagodzą podrażnienia, wspomagając regenerację. Na uwagę zasługuje serum z kwasem hialuronowym i serum z witaminą C

Korzystny wpływ na suchą skórę będą miały oleje, masła i składniki roślinne. W przypadku bardzo suchej skóry dobrym wyborem są emolienty, które są w stanie szybko poprawić jej kondycję. 

Skóra sucha wymaga również zabezpieczenia przez niekorzystnym działaniem zanieczyszczeń i promieni UV, które naruszają barierę hydrolipidową. Powodują jej przesuszenie, a w efekcie szybsze starzenie. Codzienna ochrona preparatami z filtrem UV jest niezbędna. 

Skórę należy także nawilżać od środka. Nie można zapominać o zbilansowanej diecie zawierającej świeże owoce, warzywa, tłuszcze roślinne oraz produkty zbożowe i ryby morskie. 

Niezwykle ważne jest prawidłowe nawodnienie. Ma ono znaczenie nie tylko w okresie letnim. W zimie picie odpowiedniej ilości wody jest równie ważne. 

Arkadiusz Paderewski

Poznaj Thermodietę – miejsce w sieci, w którym dieta stanie się przyjemnością, a nie wyrzeczeniem!

Previous article

Ile można schudnąć po liposukcji

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Uroda