0

Blizny poporodowe są zmora wielu młodych mam, które mogą wpływać nie tylko na wygląd skóry co i na pewność siebie. Blizny poporodowe po cesarskim cięciu często stają się źródłem niepokoju i zniechęcenia do odsłaniania brzucha. Często są one miejscem powstawania istotnego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Na całe szczęście na rynku istnieje wiele metod , które skutecznie wspomagają usuwanie blizn poporodowych, a w najgorszym wypadku znacznie redukują ich widoczność.

Czym jest blizna poporodowa?

Samo pojęcie blizny poporodowej możemy określić jako zmiana na skórze, która jest efektem nacięcia skóry i tkanki podskórnej. Doskonałym przykładem może być w tym przypadku blizna po cesarskim cięciu, kiedy to w wyniku interwencji chirurgicznej dochodzi do rozcięcia ciągłości tkanek.

Powstający na skórze uraz ma ograniczone zdolności regeneracji. Uszkodzenie tkanki skóry właściwej, która podobnie jak mięśnie w organizmie, nie dzieli się. W tym wypadku tkanka łączna tworzy na skórze bliznę.

Proces powstawania blizny

W pierwszym etapie organizm stara się łączyć skórę  i tkanki produkując włókna tkanki łącznej, która scala brzegi uszkodzonej rany. Są to na początku włókna elastynowe. Sama elastyna jest włóknem białkowym. Jest ono co prawda rozciągliwe i elastyczne, jednak jego wytrzymałość jest mocno ograniczona. Z tego właśnie powodu istnieje wysokie ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej. Włókna te są mocno narażone na pękanie, chociażby przy rozciąganiu skóry.

Sprawdź: https://tartaczna2.pl/usuwanie-blizn-poporodowych,70,pl 

Na tym etapie tworzy się tak zwana blizna niedojrzała, w której z upływem czasu włókna elastynowe są zastępowane na bardziej wytrzymałe. Tym bardziej wytrzymałym materiałem jest kolagen, który zastępuje włókno elastynowe. Kolagen jest z kolei białkiem bardziej wytrzymałym, lecz mniej rozciągliwym. W wyniku zastępowania elastyny kolagenem blizna kurczy się, przestaje się rozciągać i w tym momencie możemy mówić o powstaniu blizny dojrzałej.

Dlaczego warto rozważyć usuwanie blizn poporodowych?

Poza walorami estetycznymi, o których już wspomniano, blizny poporodowe mogą przyczyniać się do takich dolegliwości jak:

  •   deformacje w obrębie okolicy blizny
  •   uczucie rozciągania
  •  znaczny dyskomfort
  •  przykurcz tkanek
  • bóle w okolicach blizny

Dolegliwość występujących przykurczy można leczyć fizjoterapią. Jednak nie wszystkie przykre niedogodności są w stanie się jej oprzeć, czego przykładem jest choćby sama blizna po cesarskim cięciu.

Usuwanie blizn poporodowych – skuteczne metody

Nasuwa się pytanie – jak zatem zaradzić powstałemu już problemowi? Postępowanie zazwyczaj jest indywidualne i zależy od dolegliwości i rodzaju blizny. Usuwanie blizn poporodowych można objąć metodami zachowawczymi lub operacyjnymi(chirurgicznie). W metodach zachowawczych wykorzystuje się:

  • kwas hialuronowy, służący wypełnianiu blizn
  • wypełnianie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
  • mezoterapie
  • laseroterapie

Blizny po cesarskim cięciu to często kwestia, która może wpłynąć na pewność siebie młodych mam. Jednak istnieje wiele skutecznych metod i porad, które pomogą w zredukowaniu widoczności tych blizn i przywrócą skórze jej naturalną gładkość. Dzięki odpowiedniemu podejściu i profesjonalnej pomocy można osiągnąć znaczną poprawę w wyglądzie skóry.

Arkadiusz Paderewski

Centrum Medyczne: Kompleksowe Usługi i Specjalistyczna Opieka dla Twojego Zdrowia

Previous article

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Uroda