0

Generalny wykonawca to określenie firmy budowlanej zajmującej się realizacją prac budowlanych zleconych przez Inwestora. Cechą charakterystyczną takiego przedsiębiorstwa, która odróżnia je od podwykonawców, jest kompleksowość oferowanych usług. Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za realizację inwestycji od samego początku aż do jej całkowitego zakończenia, a nie jedynie za pojedyncze prace będące częścią procesu. Inwestorem może tu być zarówno osoba prywatna, jak i firma. O czym zatem warto wiedzieć przy wyborze najlepszego partnera do współpracy w tym zakresie?

Generalny wykonawca – zakres usług

Jak zostało to zaznaczone powyżej, generalne wykonawstwo oznacza kompleksowość usług. Na wsparcie doświadczonych profesjonalistów możemy liczyć na dosłownie każdym etapie realizacji projektu. Usługi te obejmują zatem takie działania jak przygotowanie pełnobranżowego projektu budowlanego potrzebnego do pozwolenia na budowę, przygotowania projektu wykonawczego oraz dokumentacji powykonawczej dla obiektów przemysłowych o różnym przeznaczeniu, wsparcie w procesie uzyskania pozwolenia na budowę oraz w innych obowiązkach inwestorskich (badania geologiczne, ekspertyzy techniczne, wnioski środowiskowe, koncepcje zagospodarowania itd.), prowadzenie  prac przygotowawczych, ziemnych, drogowych i fundamentowych, dostawa i montaż konstrukcji stalowych, dostawa i obudowa ścian oraz elewacji frontowych, dostawa i wykonanie pokrycia dachu, budowa w technikach tradycyjnych, wznoszenie przegród i przygotowywanie specjalnych stref użytkowych, a ponad to wykonawstwo wszelkiej niezbędnej infrastruktury instalacyjnej jak: instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne itd.

Usługi generalnego wykonawcy to też dostawa i montaż wyposażenia obiektów przemysłowych jak: bramy, doki, drzwi, okna itd. czy też zagospodarowanie terenu, budowa zbiorników przeciwpożarowych, wiat, budynków ochrony itd. Istotne przy wyborze generalnego wykonawcy jest to, aby można było mu powierzyć dobór i zakup materiałów budowlanych. Daje to nam gwarancję uniknięcia ryzyka, że szkody powstałe w wyniku wad materiału będą naszą odpowiedzialnością. To generalny wykonawca poświadcza swoją wiedzą i doświadczeniem, że dokonane przez niego wyboru przyniosą efekty wysokiej jakości i zapewnią bezpieczeństwo.

Kierownik budowy i jego rola

W momencie podpisania umowy z generalnym wykonawcą, przejmuje on odpowiedzialność za całość działań, zgodnie z ustalonymi założeniami. Z tego też powodu wśród pracowników firmy zajmującej się generalnym wykonawstwem znajduje się często osoba posiadająca uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Zaangażowanie takiego specjalisty jest wymogiem prawnym, w związku z czym tak czy inaczej będziemy musieli go zatrudnić. Jeśli jednak będzie to osoba bezpośrednia związana z generalnym wykonawcą, ułatwi to współpracę zespołu oraz kontakt pomiędzy wykonawcą a Inwestorem. Niektóre firmy zapewniają stałą opiekę nie tylko kierownika budowy, ale też koordynatora budowy czy nawet asystentów kierownika budowy, w zależności od wielkości realizowanego projektu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Tym, co najlepiej zaświadczy o tym, czy warto podjąć współpracę z danym generalnym wykonawcą jest jego doświadczenie. Warto zapoznać się z jego dotychczasowymi realizacjami, a nawet zasięgnąć opinii poprzednich klientów, o ile mamy taką możliwość. Istotne będzie też to czy firma potrafi dostosować się do dynamicznej sytuacji na rynku i rozwoju nowoczesnych technologii. Musimy bowiem pamiętać, że przekłada się to funkcjonalność i bezpieczeństwo realizowanych działań. Przyjrzyjmy się też temu, z jakimi firmami współpracuje potencjalny partner, gdyż może to zaświadczyć o jakości materiałów oraz produktów, z jakich korzysta. Pamiętajmy, że przy realizacji projektów budowlanych należy stawiać jedynie na renomowanych producentów, gdyż jest to obszar, gdzie jakiekolwiek ryzyko musi zostać wyeliminowane.

Arkadiusz Paderewski

Dentysta Konin – jakiego specjalistę wybrać?

Previous article

Piżamy świąteczne – który model wybrać?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Specjaliści