0

Ortopedia to jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny. Jest ona ściśle powiązana z diagnozowaniem oraz leczeniem ewentualnych urazów i dolegliwości narządów ruchu. Kiedy jednak warto udać się na konsultację ortopedyczną i kto powinien z nich regularnie korzystać? Warto się o tym przekonać, aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

Ortopedia – co warto wiedzieć na ten temat? Przydatne wskazówki

Nie da się ukryć, że ortopedia to bardzo szeroko pojęta dziedzina, zajmująca się przede wszystkim kośćmi, ścięgnami, więzadłami, mięśniami oraz stawami. Zdecydowanie najczęściej interesują się nią seniorzy, którzy z biegiem czasu zaczynają narzekać na poszczególne narządy ruchu. Tyczy się to też sportowców, narażonych na poważne kontuzje, na skutek realizowania intensywnych jednostek treningowych i startów w wymagających zawodach. Oczywiście ortopeda może się przydać w każdym wieku, ponieważ nie jest trudno o wystąpienie poważnego urazu nawet wśród osób młodych, dlatego nigdy nie należy się zamykać na specjalistyczne konsultacje ortopedyczne. Specjalista może pomóc m.in. w wyeliminowaniu urazów, stanów zapalnych, jak i wad postawy. Zajmie się też dolegliwościami o podłożu zwyrodnieniowym, genetycznym, autoimmunologicznym i metabolicznym.

Ortopeda – w czym może pomóc i co konkretnie zdiagnozuje? Kiedy się do niego udać?

Ortopeda pomaga pacjentom na wielu różnych płaszczyznach, lecz na pewno można liczyć na to, że specjalista zdoła rozpoznać i wyleczyć ewentualne zwichnięcia/skręcenia stawów, naciągnięcia więzadeł i mięśni czy też pęknięcia kości. Jednocześnie jest w stanie zdiagnozować:

  • martwicę kości,
  • łokieć tenisisty i ostrogę piętową,
  • zmiany zapalne w stawach,
  • zespół cieśni w nadgarstku.

Do ortopedy można udać się profilaktycznie lub też wtedy, gdy zaobserwuje się u siebie liczne i powtarzające się dolegliwości bólowe, przy urazach mechanicznych oraz przy schorzeniach przewlekłych i wrodzonych. Doskonałym przykładem w tej kategorii mogą być m.in. haluksy i skrzywienia kręgosłupa.

Konsultacje ortopedyczne – jak przebiega wizyta/badanie oraz gdzie udać się po pomoc?

Konsultacje ortopedyczne są niezwykle istotnym etapem leczenia niepokojących zmian i urazów, dlatego też nie należy się ich obawiać. W tej sytuacji warto bazować na specjalistycznej klinice z wykwalifikowanym personelem. Ciekawym wyborem będzie klinika REX MEDICA, która oferuje pacjentom wizyty oraz leczenie o charakterze ortopedycznym. Kompleksowa oferta znajduje się na intuicyjnej w obsłudze witrynie internetowej https://rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-ortopedyczne/.

Jak przebiega wizyta u ortopedy i ewentualne leczenie? Na samym początku specjalista rozpoczyna wywiad lekarski, a następnie przystępuje do wykonania badania RTG (tkanki twarde) i USG (tkanki miękkie). Kolejnym krokiem jest wykonanie szczegółowej diagnostyki, która obejmuje swoim zasięgiem tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Później wprowadza się odpowiednie leczenie. Może to być leczenie farmakologiczne, zachowawcze, fizjoterapia lub zabieg chirurgiczny. Po zakończeniu leczenia w wielu przypadkach konieczna jest krótkotrwała lub długofalowa rehabilitacja.

Arkadiusz Paderewski

Składniki suplementów diety, których warto unikać

Previous article

Lekki rower trekkingowy damski – wady, zalety

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Specjaliści