0

Każdy z nas ma czasem problem z zębami. Udajemy się wówczas do dentysty i jeśli zareagujemy na leczenie stosunkowo szybko, kończy się zaplombowaniem dziury lub przepisaniem antybiotyku. Co jednak, gdy dolegliwość jest znacznie poważniejsza i standardowe praktyki nie wystarczają, aby ulżyć nam w cierpieniu? Wówczas może okazać się, że leczenie kanałowe w Krakowie jest jedyną opcją na poprawę sytuacji. Na czym polega ta metoda terapii stomatologicznej?

Na czym polega leczenie kanałowe w Krakowie?

Leczenie kanałowe w Krakowie brzmi dla wielu osób bardzo tajemniczo. W praktyce jest to jednak jedna z najpopularniejszych metod leczenia zębów, które są znane współczesnej stomatologii. Zabiegi z tej dziedziny nazywamy endodontycznymi, czyli takimi, które polegają na usunięciu zanieczyszczeń z kanałów zębowych. Co to dokładnie oznacza?

Aby rozpocząć skuteczne leczenie kanałowe Kraków, stomatolog musi oczyścić kanały pod chorym zębem z tzw. miazgi dotkniętej próchnicą. Kolejno specjalista dokonuje dezynfekcji, aby tkanki miękkie w dziąśle nie uległy zakażeniu. Jest to najbardziej skomplikowany etap terapii, gdy jednak powiedzie się pomyślnie, stomatolog może wypełnić oczyszczony kanał specjalnie wykonaną koroną kliniczną.

Dlaczego leczenie kanałowe w Krakowie uznaje się za trudne?

Zabieg, jakim jest leczenie kanałowe w Krakowie, to nie łatwa sprawa, nawet z perspektywy specjalisty. Choć ta metoda terapii jest powszechnie stosowana, dość często zdarza się, że dochodzi do drobnych wypadków przy pracy, które nie są co prawda groźne dla pacjenta, ale utrudniają całą procedurę. Chodzi przede wszystkim o możliwość złamania się narzędzia stomatologicznego podczas czyszczenia kanału.

Narzędzie, którego używa się przy dezynfekcji kanału pod zębem jest szczególnie narażone na uszkodzenia, ponieważ ma bardzo małą średnicę. Jeśli więc osoba operująca takim sprzętem naciśnie nań zbyt mocno, może ono skrzywić się lub złamać i utknąć w kanale osoby poddawanej leczeniu. Zwykle stomatolog wykonujący leczenie kanałowe w Krakowie umie sobie poradzić z tym zdarzeniem bez większych perturbacji. Niestety bywają i poważniejsze złamania, które mogą wymagać od stomatologa nawet pozostawienie szczątek narzędzia pod zębem. Brzmi to przerażająco, jednak jest to awaryjna praktyka zatwierdzona przez środowiska naukowe. Lekarz może zdecydować się na taki ruch, jeżeli wyciągnięcie narzędzie byłoby zbyt ryzykowne dla zdrowia pacjenta. Wówczas lepiej wykonać obejście szczątków sprzętu, dokończyć zabieg i zalać kanał specjalną substancją wraz z kawałkiem narzędzia w środku. Zazwyczaj pacjent może po takim wypadku funkcjonować zupełnie normalnie i bez dyskomfortu przede wszystkim dlatego, że narzędzia stosowane przez stomatologów są sterylne.

Kiedy należy zastosować leczenie kanałowe w Krakowie?

Leczenie kanałowe w Krakowie należy wykonać na każdorazowe polecenie lekarza specjalisty. Jednak odpowiadając na postawione powyżej pytanie bardziej ogólnie można stwierdzić, że jest kilka przesłanek, które stanowią większość przyczyn leczenia kanałowego. Co do nich zaliczamy?

Po pierwsze leczenie kanałowe w Krakowie musimy zastosować, gdy pacjent cierpi na zapalenie miazgi. Może być one wywołane próchnicą zęba. Bezwzględnie zabieg należy wykonać, jeżeli zaobserwujemy martwicę miazgi. Przesłanką do wszczęcia leczenia może być również zmiana okołowierzchołkowa lub źle wykonany, wcześniejszy zabieg, który należy poprawić, aby wyleczyć ząb do końca.

Leczenie kanałowe w Krakowie jest natomiast surowo zakazane, jeżeli pacjent jest w grupie ryzyka zakażenia wsierdzia, czyli najbardziej wewnętrznej warstwy ściany serca. Do osób objętych tym obostrzeniem zalicza się np. osoby z zastawką w sercu, wrodzoną wadą serca oraz takie, które w swojej historii chorób przechodziły już zapalenie tej części mięśnia serca. Leczenie kanałowe nie jest wskazane także w przypadku kobiet spodziewających się dziecka oraz karmiących naturalnie, jednak w tym przypadku można przeprowadzić terapię w drodze wyjątku, po zastosowaniu specjalnego znieczulenia.

Arkadiusz Paderewski

Depilacja laserowa Gdańsk – skuteczność i comfort

Previous article

W jakich przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Specjaliści