0

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o serce, to musisz poznać swoich największych wrogów. Niestety, często sami kierujemy się w ich ręce. Dlatego musimy pamiętać, że najistotniejszy wpływ na nasze zdrowie mamy my sami. Oczywiście nie bez znaczenia są czynniki genetyczne, środowisko i możliwości medycyny. Jednak według naukowców odpowiedni styl życia decyduje nawet w 50 proc. o stanie zdrowia człowieka.

Dbaj o dietę

Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników to podstawa. Według kardiologów najkorzystniejsza dla serca jest dieta śródziemnomorska. Charakteryzuje się ona dużą ilością warzyw, ryb i owoców morza. Ważnymi elementami tej diety są również przyprawy, zioła zastępujące sól, oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska jest uboga w czerwone mięso i słodycze. Jeżeli chodzi o napoje, to zgodnie z jej zaleceniami należy pić duże ilości wody, a także umiarkowanie czerwone wino.

Rzuć palenie

Pierwszą wskazówką, jaką udzieli każdy specjalista, którego zapytasz o to, jak dbać o serce, będzie bezwzględne rzucenie palenia. Zawarte w papierosach nikotyna i tlenek węgla podwyższają ciśnienie i przyspieszają pracę serca. W ten sposób palenie przyczynia się między innymi do zaburzeń rytmu serca i tworzenia się zmian miażdżycowych.

To jednak niejedyne zagrożenia, z jakimi muszą liczyć się palacze. Występuje u nich duże ryzyko nasilenia procesów krzepnięcia, a zakrzepy tworzące się w świetle tętnic prowadzą do zawałów serca i udarów mózgu. Jeżeli jesteś osobą palącą, koniecznie rozważ, czy przysłowiowy „dymek” wart jest aż takiego ryzyka.

Walcz z otyłością

Dbanie o odpowiednią wagę jest kluczowe, jeżeli chcesz zadbać o swoje serce. Otyłość, w szczególności brzuszna, jest bardzo niekorzystna dla funkcjonowania całego organizmu. W porównaniu z osobami o prawidłowej wadze ciała, osoby otyłe mają podwyższony cholesterolu całkowitego (ale nie dobrego cholesterolu HDL). Powoduje on występowanie i szybkie narastanie miażdżycy.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Serce przepada za ruchem – szczególnie aerobikiem, pływaniem czy joggingiem. W ten sposób wzmacnia się serce oraz poprawia pułap tlenowy organizmu. Jeżeli masz jednak problemy natury kardiologicznej, zrezygnuj z treningów siłowych, utrudniają one pracę serca.

Jak dbać o serce po przebytym zawale?

Jeżeli przeszedłeś zawał, to powinieneś przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków. Musisz robić to regularnie i nie możesz pozwolić sobie na żadne odstępstwa od udzielonych Ci instrukcji. Osoby po zawale powinny co roku poddawać się szczepionce przeciw grypie.

Jest jeszcze kilka zaleceń, jak dbać o serce po przebytym zawale. Powinieneś przede wszystkim unikać stresu, który negatywnie wpływa na układ krążenia. W niwelowaniu sytuacji stresogennych może pomóc dopasowanie odpowiedniej metody relaksacji lub wsparcie psychologa. Pamiętaj o tym, aby zmienić swoje złe przyzwyczajenia związane z dietą, ponieważ ma ona kluczowe znaczenia dla zdrowia.

Arkadiusz Paderewski

Mikrosilnik stomatologiczny – czym jest i do czego służy?

Previous article

Pizza Zielona Góra – wyjątkowa oferta menu tylko w Zapiekankarnii

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Porady