0

Trądzik różowaty to uciążliwa przypadłość, która dla wielu osób staje się przyczyną poważnych kompleksów. Skąd biorą się takie problemy? Co można zrobić, by piękna i zdrowa skóra przestała być tylko marzeniem?

Trądzik różowaty to choroba skóry, która objawia się rumieniowym wykwitem. Takie zaczerwienienia pojawiają się na twarzy, w miejscach dość dobrze widocznych. Czoło, policzki, nos – oto partie twarzy, które zazwyczaj najbardziej cierpią z powodu tej choroby zapalnej. Problem taki może dotknąć każdego, wiadomo jednak, iż problemom z trądzikiem różowatym wyjątkowo sprzyjają różnego rodzaju zaburzenia hormonalne (np. nadmierna ilość testosteronu) oraz zaburzenia naczynioruchowe w obrębie drobnych naczyń skóry. Bywa i tak, że trądzik różowaty pojawia się jako skutek problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego (np. przy niedokwasocie), może być też związany z takimi problemami, jak niedobory żelaza lub witaminy B12.

Trądzik ten wiąże się z szeregiem dolegliwości, które potrafią poważnie utrudnić życie osobie dotkniętej takim problemem. Zaczerwienione wykwity rumieniowe, unoszące się nad powierzchnią skóry wykwity grudkowe i krostkowe – oto charakterystyczne objawy trądziku różowatego, których nie można lekceważyć. Trądzik może też zaatakować oczy, a to oznacza takie problemy, jak zapalenie spojówek lub rogówki.

Co można zrobić, by złagodzić dolegliwości związane z trądzikiem różowatym? Przede wszystkim skonsultować się z lekarzem dermatologiem i ustalić główną przyczynę problemów. Czasem niezbędna może się okazać kuracja, która pomoże rozwiązać problemy z hormonami, czasem niezbędne stanie się sięgnięcie po te suplementy diety, w których pojawia się sporo żelaza oraz witaminy B12. W walce z trądzikiem różowatym dobrze mogą się też sprawdzić odpowiednio dobrane kosmetyki, np. kremy z filtrami przeciwsłonecznymi oraz łagodne środki myjące, które nie będą drażniły delikatnej skóry. Leczenie trądziku różowatego może tez polegać na korzystaniu z maści zawierających antybiotyki oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych. Cennym wsparciem mogą się też okazać te zabiegi kosmetyczne, których głównym celem będzie obkurczenie poszerzonych naczynek krwionośnych.

Arkadiusz Paderewski

Jak dbać o urodę po 50?

Previous article

Umiejętne wykorzystywanie żaluzji w sypialni

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Uroda