Smartfony ewoluowały pod względem swoich możliwości i funkcji. Smartfony mają dziś potężne aparaty, z których profesjonaliści mogą korzystać w podróży. Fotografia smartfonowa odnotowała wzrost popularności. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć, jeśli chcesz dołączyć do tego grona.
Zrozumieć swój aparat
Zanim zrobisz jakiekolwiek zdjęcia, ważne jest, aby poznać aparat w swoim smartfonie. Większość ludzi nie dba o megapiksele (MP), zwłaszcza jeśli mają one wyższe wartości. To właśnie tutaj początkujący fotografowie smartfonów ponoszą porażkę. Chociaż wyższe megapiksele są lepsze, fotografia to coś więcej. Przysłona, szybkość migawki i ISO to ważne cechy aparatu. Ważny jest również czujnik, stabilizacja i inne opcje. Ponieważ aparaty smartfonów są proste, omówimy tylko kilka najważniejszych obszarów.
Przysłona
Mechanizm działania aparatu jest bardzo podobny do naszych oczu. Przysłona może być porównana do przysłony. Kontroluje ona ilość światła, która dostaje się do aparatu. Im większy otwór przysłony, tym więcej światła będzie widać. Na głębię ostrości wpływa również przysłona.
Stopnie f są używane do reprezentowania przysłony. Profesjonalne aparaty mają zakres od f/1,4 do f/22. F/1,4 jest największa, a f/22 najmniejsza. Dlatego f/1.4 jest większe niż f/2.2, które jest większe niż f/4.0. Może to brzmieć myląco, ale przedstawiłem diagram, który pomoże Ci to zrozumieć.
Smartfony mają stałą przysłonę, którą można regulować od f/1.7 do f/2.4. Podwójne aparaty symulują regulowane przysłony.
Ciekawym gadżetem, w który warto się zaopatrzyć do robienia dobrych zdjęć jest lampa pierścieniowa.
Czas otwarcia migawki
Migawka pozwala światłu przejść przez przysłonę do czujnika. Prędkość migawki kontroluje, ile światła dociera do czujnika (ekspozycja). Czas otwarcia migawki może być mierzony w sekundach lub, bardziej precyzyjnie, w ułamkach. Ułamek jest tym mniejszym, co oznacza, że prędkość migawki jest szybsza, a czas ekspozycji krótszy. Ta, podobnie jak przysłona, również nie ma znaczenia w większości smartfonów, ponieważ jest stała. Smartfony mogą mieć mniejszy lub większy czujnik aparatu, aby sprostać tym ograniczeniom. Ten czujnik kompensuje ograniczenia przysłony i czasu otwarcia migawki. W nowszych smartfonach można regulować czas otwarcia migawki.
ISO
ISO to akronim oznaczający czułość na światło. Kontroluje on czułość czujnika aparatu. Im bardziej wrażliwy czujnik na światło, tym wyższe ISO. ISO jest niezbędne w fotografii smartfonowej. Zapewnia, że zdjęcie otrzymuje odpowiednią ilość światła. Może być regulowane w prawie wszystkich smartfonach i domyślnie ustawione na auto. Większość smartfonów ma zakres ISO od 100 do 1600. Aby uzyskać najlepsze zdjęcia, ISO powinno być utrzymane na minimalnym poziomie. Wyższe ustawienia ISO spowodują zdjęcia, które są hałaśliwe lub ziarniste. W ciemnych scenach należy zwiększyć ustawienie ISO i zmniejszyć je w jasno oświetlonych scenach. Auto jest najlepsze dla idealnie oświetlonych scen. Aby uzyskać idealną ekspozycję, można w razie potrzeby dostosować czas otwarcia migawki lub przysłonę.
Rozmiar czujnika
Czujnik przechwytuje światło i przekształca je w obraz. Im lepszy jest obraz, tym większa jest matryca. Czujniki są mierzone w calach (lub ułamkach cali). Liczba całkowita oznacza większy czujnik, a ułamki – mniejszy. Dowiedz się więcej na https://smart-foto.pl/
Ogniskowa
Ogniskowa jest miarą tego, jak duża będzie scena widziana z telefonu. Mierzy się ją w milimetrach. Większość smartfonów ma ogniskową pomiędzy 20mm a 30mm. W przypadku szerokokątnych aparatów selfie jest ona niższa niż 20mm. Im bliższy widok, tym dłuższa ogniskowa.
Najważniejsze informacje
Możesz zamrozić obiekt w ruchu, używając szybszego czasu otwarcia migawki lub ISO. Wolniejszy czas otwarcia migawki spowoduje rozmycie obrazu. Jedno ustawienie może mieć wpływ na drugie. W przypadku lampy błyskowej lub innego sztucznego oświetlenia bardziej efektywne jest niższe ustawienie ISO.
Comments