0

Przyprawy nie tylko dodają smaku, pikanterii i aromatu potrawom oraz napojom, ale też korzystnie wpływają na zdrowie. Nie wszystkie są jednak równie dobrze znane i powszechnie stosowane. Oprócz często stosowanych, takich jak pieprz, curry, majeranek, czy papryka, warto poznać również te mniej znane. Należą do nich między innymi: tamarynd, anyż gwiaździsty, hyzop oraz bardziej swojsko brzmiąca, ale dość rzadko wykorzystywana czarnuszka.

Tamarynd, jako przyprawa, stosowany jest do potraw strączkowych, ryżu, sosów, dań warzywnych, mięsnych i rybnych, przetworów owocowych, sałatek oraz napojów. Bywa też dodawany do cukierków i herbat. Posiada właściwości lekko przeczyszczające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Stosuje się go również do płukania gardła.

Nieco szersze zastosowanie ma anyż gwiaździsty. Dodawany jest do kompotów, dżemów, oraz do wyrobów cukierniczych, dań mięsnych i zup. Jest również wykorzystywany do aromatyzowania napojów, w tym także alkoholowych. Wykazuje działanie rozkurczowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i moczopędne. Stosowany jest również w przypadku kolki i reumatyzmu. Korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, wspomagając proces trawienia.

Z kolei hyzop wspomaga leczenie przeziębień, chrypki, bólu gardła oraz chorób płuc. W kuchni wykorzystać go można do potraw owocowych i sałat, do dań z pieczarek, zup jarzynowych, pasztetów oraz dań mięsnych i pikantnych sosów owocowych. Ponadto dodaje się go do likierów i nalewek. Korzystnie oddziałuje na trawienie. Można go również stosować w przypadku chorób płuc, astmy, przeziębień, zapalenia oskrzeli, infekcji gardła i nosa oraz w schorzeniach przewodu pokarmowego.

Niezwykle szerokie zastosowanie posiada czarnuszka. W kuchni wykorzystywana jest do potraw z warzyw, zup, sosów oraz jako dodatek do chleba i serów. Jej wartości prozdrowotne są wprost nieocenione. Wykazuje działanie uspokajające i rozgrzewające. Zalecana jest przy wzdęciach. Olejek z czarnuszki uważany jest za naturalny antybiotyk, wykazujący również działanie antynowotworowe, przeciwskurczowe, przeciwrobacze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Czarnuszka pomaga w detoksykacji organizmu, bólach głowy, także w przypadku anoreksji, biegunek, cukrzycy, osłabienia, senności, reumatyzmu, stwardnienia rozsianego, przeziębienia, astmy, nadciśnienia, hemoroidów, zaparć oraz alergii. Ponadto warto wiedzieć, że czarnuszka jest bogata w żelazo, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne. Korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy oraz system immunologiczny. Zapobiega wrzodom, zapaleniu oskrzeli i cukrzycy.

Warto poszerzać znajomość wszelkich przypraw i wykorzystywać je w kuchni – w ten sposób nie tylko wzbogacimy smak potraw, ale możemy też pozytywnie oddziaływać na zdrowie.

Arkadiusz Paderewski

Przyprawy w diecie dlaczego warto

Previous article

Gotowanie smaczne i zdrowe

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Kuchnia