0

Nowoczesny mikrosilnik stomatologiczny jest niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu. Dzięki niemu przeprowadzane zabiegi mogą być bardziej komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym sprzęcie, przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest mikrosilnik stomatologiczny, do czego służy oraz jakie parametry powinien mieć, aby najlepiej spełniał swoją funkcję.

Serce każdej kątnicy i prostnicy, czyli mikrosilnik stomatologiczny

Prostnice i kątnice to jedne z podstawowych narzędzi, z których korzysta stomatolog podczas pracy. Są to wiertarki dentystyczne, czyli narzędzia stosowane do opracowania twardych tkanek zęba i materiałów stomatologicznych. Wykorzystywane są w protetyce i ortodoncji. Montuje się w nich wiertła, które wprawiane są w obroty za pomocą mikrosilników. Częstotliwość tych obrotów może wynosić od 500 do 25 tysięcy na minutę w przypadku prostnic i od 500 do nawet 200 tysięcy na minutę, gdy mowa o kątnicach.

Żadna wiertarka dentystyczna nie zda się na nic, jeżeli nie jest wyposażona w sprawny mikrosilnik stomatologiczny. Stanowi on kluczowy element decydujący o działaniu kątnicy czy prostnicy, czyli też o całym wykonywanym za pomocy tego sprzętu zabiegu. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii współczesne mikrosilniki są bardzo zaawansowane.

Mikrosilnik stomatologiczny – rodzaje

Mikrosilniki podzielić możemy na dwa rodzaje: pneumatyczne i elektryczne. Zazwyczaj wybór jednego z nich podyktowany jest osobistymi preferencjami i przyzwyczajeniami dentysty. W ofercie specjalistycznych sklepów zaopatrujących gabinety w potrzebne sprzęty dostępne są oba rodzaje mikrosilników. Różnią się między sobą specyfikacją. Najważniejszym parametrem jest liczba obrotów na minutę.

Inne cechy, na które dentyści zwracają uwagę przy wyborze mikrosilnika to: materiał korpusu, wbudowany generator światła, rodzaj mocowania czy system chłodzenia. Mikrosilnik stomatologiczny ze wbudowanym generatorem światła LED to duże udogodnienie dla specjalisty. Dzięki niemu może wykonywać zabieg jeszcze bardziej precyzyjnie.

Sprzęty napędzane przez mikrosilnik

Jednym ze sprzętów napędzanych przez mikrosilnik jest kątnica stomatologiczna. Możemy wyróżnić trzy rodzaje kątnic w zależności od szybkości wykonywanych przez nie obrotów. Żeby ułatwić ich rozróżnianie, oznacza się je kolorami: zielonym, niebieskim i czerwonym.

Kątnica z końcówką oznaczoną czerwonym paskiem to kątnica przyśpieszająca. Jest to sprzęt szybkoobrotowy, wykonuje nawet 200 000 obrotów na minutę. Kątnica z niebieskim paskiem to kątnica zwykła. Maksymalna prędkość, jaką osiąga to 40 000 obrotów na minutę. Służy głównie do usuwania zębiny próchnicowej oraz wygładzania szkliwa.

Ostatnie dwa rodzaje kątnicy oznaczane są kolorem zielonym. Pojedynczy zielony pasek oznacza, że jest to sprzęt o wolnym obrocie, podwójnie zielona końcówka – o bardzo wolnym obrocie. Są to kątnice zwalniające. Wykorzystuje się je podczas zabiegów profilaktycznych, chirurgicznych, endodoncyjnych, a także do polerowania wypełnień stomatologicznych.

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Wypełnienia stomatologiczne (potocznie zwane przez nas plombami) to materiał odbudowujący utracone w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub na skutek próchnicy tkanki zęba. Wypełnienie nie jest wyłącznie kaprysem powodowanym kwestiami estetycznymi. Ubytek może powodować ból, ponieważ jest podatny na działanie na przykład bakterii czy temperatur. W gabinecie stomatologicznym do wyboru mamy wiele rodzajów plomb, oto kilka z nich.

Najbardziej powszechnym wypełnieniem są kompozyty, czyli mieszanki tworzyw sztucznych, które utwardza się lampą polimeryzacyjną. Cechują się trwałością (nawet do 15 lat), łatwością w modelowaniu kształtu i wysoką estetyką. Oprócz kompozytów spotkać można także glasjonomery, czyli rodzaj wypełnienia wykonanego z cementów glasjonomerowych. Stosuje się je jednak najczęściej w przypadku zębów mlecznych.

Ciemne, srebrne plomby, czyli wypełnienia amalgamatowe są stosowane coraz rzadziej. Nie wynika to z ich szkodliwości, ponieważ udowodniono, że takowa jest bardzo znikoma. Amalgamaty są przede wszystkim mniej estetyczne niż nowoczesne wypełnienia, ponieważ w widoczny sposób odróżniają się od zęba.

Arkadiusz Paderewski

Dzianiny męskie – jakie najlepiej wybrać?

Previous article

Choroby serca główną przyczyną zgonów Polaków – dowiedz się, jak dbać o serce

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Specjaliści