0

Wzdęcia są częstym i uciążliwym problemem, z którym wielu z nas stara się skutecznie walczyć. Co można zrobić? Pomocna może się okazać zdrowa dieta, dzięki której problemy ze wzdęciami przestaną nam utrudniać życie.

Skąd biorą się takie problemy?
Wzdęcia mogą być symptomem wielu chorób, takich jak różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego czy stany zapalne jelita grubego. Zazwyczaj jednak okazuje się, iż za nasze problemy ze wzdęciami odpowiada zła dieta. Zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach sprawiają, iż zaczynają się takie problemy, jak niestrawność oraz nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych. Do sytuacji takich dochodzi m. in. w chwili, gdy nasza dieta jest zbyt monotonna, gdy zjemy zbyt wiele lub gdy jadamy nieregularnie. Gazowane napoje oraz alkohol również przyczyniają się do rozwoju problemów ze wzdęciami, warto zatem z nich w porę zrezygnować.

Czego powinniśmy unikać?
Jeśli często dokuczają nam wzdęcia, powinniśmy wykluczyć ze swej diety te produkty, które zwiększają ilość gazów jelitowych. Tak jest m. in. w przypadku grochu i fasoli, wiadomo też, że problemy ze wzdęciami mogą się pojawić po spożyciu sera lub wypiciu mleka. W walce ze wzdęciami warto też ograniczyć ilość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego w swej diecie oraz unikać tych produktów, w których znajdują się większe ilości cukrów prostych. Do powstania problemów ze wzdęciami mogą się też przyczyniać te produkty, w których znajduje się sporo błonnika. I w ich przypadku umiar jest zalecany. Mocna kawa, zbyt mocna herbata oraz ostre przyprawy są kolejnymi produktami, do których powinniśmy podchodzić z dystansem.

Co warto włączyć do swego menu?
Aby problemy ze wzdęciami nie dokuczały nam zbyt mocno, warto włączyć do swego menu te produkty i przyprawy, dzięki którym nasze samopoczucie ulegnie poprawie. Naturalne jogurty z dodatkiem otrębów mogą się okazać dobrą alternatywą dla słodyczy. Dobry wpływ na stan naszego przewodu pokarmowego będą też miały takie produkty, jak sałata oraz pietruszka. W gronie tych roślin przyprawowych, które pomagają w walce ze wzdęciami, miejsce bardzo ważne zajmują liście laurowe oraz koper. Warto też włączyć do swego menu takie dodatki, jak kminek. Dzięki temu nasza dieta stanie się bardziej przyjazna dla przewodu pokarmowego, a gromadzące się w jelitach gazy nie będą nam już sprawiać tyle problemów.

Arkadiusz Paderewski

Wątroba wolna od toksyn: na jaką dietę warto postawić?

Previous article

Zdrowa dieta – groch i jego właściwości

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Dieta