Rozwój współczesnej cywilizacji wpłynął na naturalny rytm dnia i nocy. Zjawisko to szczególnie odczuwalne jest w wielkich miastach, o których mówi się, że nie śpią nigdy. Bezsenność można więc nazwać cechą naszych czasów, a w odniesieniu do człowieka — przypadłością typową dla społeczeństw postindustrialnych. Czym jest bezsenność i w jaki sposób można ją wyleczyć? Poniżej krótko scharakteryzujemy to powszechne zaburzenie snu i podamy kilka dodatkowych wskazówek.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność to stan, który może objawiać się jako trudności z zaśnięciem, wybudzanie się w trakcie snu lub zbyt wczesne przebudzenie bez możliwości ponownego zaśnięcia. Jeśli wymienione zaburzenia snu utrzymują się powyżej 3 tygodni, wówczas możemy mówić o przewlekłej bezsenności. Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Dobrej Terapii.
Jako objaw, bezsenność towarzyszy takim zaburzeniom psychicznym jak depresja, stany lękowe, anoreksja, alkoholizm i uzależnienie od leków. Pojawia się też w przebiegu chorób związanych z bólem, zaburzeniami układu krążenia, chorób tarczycy i ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast bezsenność pierwotna, wyodrębniona jako oddzielna jednostka chorobowa, nie jest spowodowana innymi zaburzeniami psychicznymi, chorobami somatycznymi ani działaniem substancji takich jak alkohol, narkotyki, czy leki. Bezsenność pierwotna może być spowodowana silnym stresem lub brakiem właściwej higieny snu.
Bezsenność pierwotna
Jeżeli cierpimy na bezsenność pierwotną, tzn. niebędącą konsekwencją innych zaburzeń, nadużywania substancji psychoaktywnych lub leków, wśród zaleceń może pojawić się zastosowanie się do zasad higieny snu, których naruszenie mogło przyczynić się do powstania naszych trudności. Zgodnie z tymi zasadami zalecane jest zapewnienie optymalnego wysiłku fizycznego w ciągu dnia, niespożywanie obfitych posiłków przed nocnym odpoczynkiem, a także rezygnacja przed snem z ekspozycji na niebieskie światło, którego źródłem są urządzenia elektroniczne. Na sen negatywnie wpływa też używanie bezpośrednio środków takich jak kofeina czy alkohol. Kolejnym zaleceniem jest unikanie nadmiaru stymulacji przed porą snu, np. oglądania poruszających filmów, czy grania w gry. Jeżeli jednak pomimo prób nie będziemy w stanie ustalić, co powoduje nasze problemy ze snem, pomocna może się okazać konsultacja w specjalistycznym ośrodku.
Comments