0

Od pewnego czasu lekarze coraz częściej zauważają podwyższony poziom żelaza u dzieci. Żelazo jest oczywiście potrzebne naszego organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak jego nadmiar może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Warto zatem wiedzieć jakie mogą być skutki zbyt wysokiego poziomu żelaza u dziecka.

Przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka

Mówiąc o przyczynach podwyższonego poziomu żelaza u dziecka wymienić można przede wszystkim dwie. Mowa tu o złej diecie oraz nadmiernej suplementacji. Zdarza się bowiem, że rodzicie nie kontrolują tego jak dużo określonych minerałów spożywają ich dzieci podczas codziennego spożywania posiłków. Może to prowadzić do tego, iż dziecko dziennie zjada zbyt dużą ilość pokarmów zawierających dużo żelaza. To przekłada się na jego podwyższony poziom w organizmie. A trzeba wiedzieć, że żelazo występuje choćby w takich produktach jak kaszki czy płatki śniadaniowe. Ponad to dzieci często przyjmują suplementy diety, które także zawierają żelazo. Podwyższone żelazo u dziecka może być także wywołane hemochromatozą, czyli choroba genetyczna powodująca nadmierne gromadzenie się żelaza w tkankach.

Objawy podwyższonego żelaza u dziecka

Ogólnie wymienić można trzy podstawowe objawy nadmiaru poziomu żelaza u dziecka. Mowa tu o złym samopoczuciu, zmęczeniem i brakiem energii oraz o spadku koncentracji. Często objawy te mylone są z niedoborem pewnych minerałów, a nie z nadmiarem żelaza. Dlatego jeśli zauważy się wymienione objawy u dziecka ważne jest, aby wykonać badanie mające na celu określenie poziomu żelaza.

Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt duży nadmiar żelaza u dziecka może być niebezpieczny. Może bowiem prowadzić do uszkodzeni serca, wątroby, a także trzustki. Nadmiar żelaza może mieć także negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej. To wszystko może prowadzić to bardzo niebezpiecznych chorób. Nadmiar żelaza może bowiem prowadzić do cukrzycy, zburzeń rytmu serca, marskości wątroby, a także może powodować niepłodność.

Arkadiusz Paderewski

Najlepszy rower dla dziecka.

Previous article

Przyprawy w diecie dlaczego warto

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Dzieci