Polska służba zdrowia rozwinęła się przez ostatnie lata, czego przykładem mogą być chociażby konsultacje z lekarzem na odległość oraz e-recepta online. Przepisywanie leków przez Internet powinno jednak przebiegać według pewnych zasad, więc nie ma mowy o „zamówieniu” e-recepty. Na czym konkretnie to polega i jak otrzymać receptę na leki zdalnie?
Wystawienie recepty online – na czym polega i czy jest legalne?
Obecnie wiele się słyszy o receptach na leki, które wystawiane są bez bezpośredniego kontaktu na linii pacjent-lekarz. Przykładem mogą być chociażby telekonsultacje, które w dobie pandemii stały się normą w wielu placówkach medycznych. Niektóre strony internetowe umożliwiają również zdalny kontakt z lekarzem, w tym konsultacje na czacie, wideokonsultacje, czy też konsultacje w formie formularza medycznego. To wygodna opcja dla osób, które z jakiegoś powodu nie mają możliwości udać się do przychodni osobiście, a potrzebują pilnie zasięgnąć porady lekarza.
Program do e-recept funkcjonuje tak samo, bez względu na to, w jaki sposób lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Oznacza to, że otrzymanie recepty „na odległość” jest możliwe i legalne. Oczywiście o ewentualności przepisania leków danej osobie zawsze decyduje lekarz, co poprzedzone powinno być analizą wskazań i przeciwwskazań do danej terapii. E-recepty nigdy się nie „zamawia”, gdyż nie jest to produkt, o którego otrzymaniu decyduje pacjent – ten może zgłosić „zapotrzebowanie” na leki, a reszta pozostaje po stronie specjalisty.
E-recepta online – jak ją otrzymać najszybciej?
Szybkie wystawienie recepty online reklamowane jest obecnie przez sporo podmiotów medycznych działających prywatnie. Jedną z opcji, którą można otrzymać za pośrednictwem strony NaszaRecepta.pl jest e-recepta online w 5 minut. Wystarczy w tym przypadku zazwyczaj uzupełnienie specjalnie przygotowanego formularza medycznego oraz jego przesłanie do dyżurującego medyka, a dodatkowo opłacenie usługi konsultacji. Jeśli po analizie odpowiedzi z formularza lekarz uzna za zasadne wystawienie e-recepty, realizacja prośby pacjenta o przepisanie leków będzie niezwłoczna.
Wybierając podmiot medyczny świadczący usługi prywatne, należy liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów konsultacji z własnej kieszeni. Tak samo funkcjonuje to stacjonarnie, gdy pacjent z jakiegoś powodu decyduje się na wizytę prywatną u specjalisty. Płatność dotyczy konsultacji z lekarzem, czyli czasu specjalisty, który poświęcony będzie indywidualnemu przypadkowi pacjenta. Oznacza to, że płacąc za usługę, nie płaci się za wystawienie recepty, ale za możliwość kontaktu z lekarzem, który oczywiście może – jednak nie musi – skutkować przepisaniem leków.
E-recepta – realizacja krok po kroku
Recepta internetowa jest pełnoprawnym dokumentem, który uprawnia pacjenta do wykupienia wydawanych z przepisu lekarza leków. W przypadku takiej e-recepty program w aptece nie zgłosi żadnego problemu – ważne jest bowiem prawidłowe wystawienie dokumentu, a nie rodzaj konsultacji, w efekcie których do tego doszło. Realizacja e-recept krok po kroku jest bardzo prosta i jednakowa dla leków przepisywanych stacjonarnie, telefonicznie czy internetowo. By wykupić przepisane przez specjalistę medykamenty, należy:
– Okazać farmaceucie wydruk informacyjny e-recepty w formie wcześniej wydrukowanej lub wyświetlonej na urządzeniu mobilnym. Znajdujący się tam kod kreskowy po sczytaniu będzie wystarczający, by przepisane leki po opłaceniu mogły być pacjentowi wydane.
– Posłużyć się 4-cyfrowym kodem, który pacjent otrzyma SMS-em. Podanie go wraz z numerem PESEL osoby, której lek został przepisany, również wystarczy, by móc wykupić potrzebne leki na receptę.
Comments