Gastroenterologia jest podobnie jak wiele innych specjalizacji dziedziną chorób wewnętrznych, zawężoną do konkretnego układu narządów – w tym przypadku układu pokarmowego, a mówiąc dokładniej żołądka i jelit. Problemy żołądkowo-jelitowe są bardzo powszechną przypadłością, bez względu na wiek. Nie powinien więc dziwić fakt poszukiwania specjalistów z tej dziedziny.
Czym zajmuje się gastroenterologia?
Gastroenterologia zajmuje się diagnostyką, leczeniem i prewencją chorób żołądka i jelit. Jej działania można podzielić na kilka grup o stosunkowo odmiennej specyfice.
- Wykonywanie badań endoskopowych – głównie gastroskopia i kolonoskopia.
- Diagnostyka i leczenie chorób żołądka.
- Diagnostyka i leczenie chorób jelit.
- Diagnostyka i rola konsultanta w przypadkach nowotworów przewodu pokarmowego.
Jakie choroby leczy gastroenterologia?
Zakres chorób leczonych przez gastroenterologów jest bardzo szeroki. Co oczywiste można wyróżnić te, które występują relatywnie najczęściej.
- Choroba wrzodowa żołądka – jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Jej etiologia jest bardzo złożona, ale dużą rolę odgrywa w niej zakażenie przez bakterie Helicobacter Pylori.
- Celiakia – choroba jelit wywołana nietolerancja glutenu.
- Zespół jelita drażliwego – jednostka chorobowa o dotąd nieustalonej etiologii. Charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaparć i biegunek.
- Nowotwory przewodu pokarmowego – rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, a zaraz jedną z pierwszych przyczyn zgonów o etiologii nowotworowej.
- Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego – szczególnie popularne u małych dzieci i wywołane przez rotawirusy.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u gastroenterologa?
Spektrum objawów ze strony przewodu pokarmowego jest bardzo bogate. Najbardziej niepokojące z nich to:
- Nieustępujące wymioty, szczególnie z krwią.
- Nieustępujące ból brzucha.
- Naprzemienne zaparcia i biegunki.
- Zgaga i problemy z połykaniem.
Comments