0

Każda osoba uprawiająca jakikolwiek sport wie, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi potrzebnych składników. Dlatego menu diety pudełkowej dla sportowców powinno być bogate w różnorodne makroskładniki i mikroskładniki. Czym powinna charakteryzować się dieta dla sportowców? Sprawdzamy.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie pudełkowej sportowej?

Dla sportowców mikroskładniki odżywcze są tak samo ważne jak makroskładniki. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • Witaminy — istnieje kilka witamin, które mają szczególne znaczenie dla sportowców m.in. witamina B-6, B-12 i żelazo są ważne dla funkcjonowania mięśni. Natomiast witamina C i cynk wspomagają układ odpornościowy, a witamina E chroni organizm przed stresem oksydacyjnym spowodowanym intensywnym treningiem.
  • Minerały — są niezbędnymi składnikami mięśni, nerwów i kości. Wapń i żelazo są szczególnie ważne dla siły i funkcjonowania mięśni. Sód, potas i chlor są regulatorami elektrolitów, które pomagają kontrolować nawodnienie organizmu. 
  • Aminokwasy — są budulcem białek. Węglowodany są niezbędne dla uzyskania energii, ale zbyt duża ich ilość może powodować skoki insuliny. Białko jest ważne dla masy mięśniowej, dlatego sportowcom zaleca się spożywanie większej ilości białka niż przeciętnej osobie. 

 

Czy dieta w pudełkach będzie odpowiednia dla sportowca?

Dieta pudełkowa to kompletny plan posiłków. Jeśli chodzi o dietę sportowców, należy pamiętać, że potrzeby każdego człowieka są inne. Ogólna zasada mówi, że dieta sportowca powinna zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczów i białka. Przy czym zwiększony jest podaż ostatniego makroskładnika, czyli białka – dzięki temu możliwy jest przyrost masy mięśniowej. Natomiast mikroskładniki dostarczane są w postaci różnych warzyw i owoców. 

Warto pamiętać, że potrzeby poszczególnych osób zależą od uprawianej dyscypliny sportu, intensywności treningu oraz czasu, przez jaki trenują. Przykładowo sportowiec uprawiający lekkoatletykę będzie miał inne potrzeby żywieniowe niż sprinter przygotowujący się do startu w igrzyskach olimpijskich. Warto mieć to na uwadzę i najlepiej wybrać taką firmę cateringową, by mieć możliwość konfigurowania swojego jadłospisu, w Toruniu oferuje to wiele cateringów dietetycznych, w tym primate.diet. 

Jaką rolę odgrywa dieta w życiu sportowca?

Sportowcy stale szukają sposobów na poprawę swoich wyników. Jeśli dieta danej osoby nie pozwala na optymalną regenerację i adaptację, to wyniki nie będą satysfakcjonujące. Zrównoważona i pożywna dieta jest kluczowym elementem przygotowania sportowca do zawodów. Jest to także ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dieta jest ważnym elementem ogólnego treningu i przygotowania do zawodów z następujących powodów:

– Dieta pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, zwiększeniu siły oraz poprawie szybkości, zwinności i wytrzymałości.

– Pomaga także zapobiegać kontuzjom oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy astmy

– Ma również pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze.

Badania dowiodły, że sportowcy osiągający wysokie wyniki mają wyższy poziom hormonów, które wpływają na ich wydajność oraz minimalizują ryzyko kontuzji. Należy pamiętać, że odpowiednia dieta jest korzystna nie tylko dla sprawności fizycznej, ale także dla zdrowia psychicznego.

Arkadiusz Paderewski

Pastelowe lakiery hybrydowe – TOP 5 inspiracji

Previous article

Jak używać kulek gejszy? Ćwicz mięśnie kegla i nie tylko!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Dieta