0

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym, wielu kojarzy się głównie z bólem. Rzeczywiście, jeszcze do niedawna większość gabinetów nie dysponowała sprzętem, który skracał zabieg i umożliwiał wybranie najlepszej dla pacjenta metody. Dzisiaj endodoncja jest jednak na zupełnie innym poziomie.

Czym jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja to zabiegi leczące schorzenia miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Polega na czyszczeniu kanałów zębowych, odkażaniu ich, poszerzaniu i wypełnianiu specjalną substancją. Leczenie endodontyczne jest konieczne, gdy występują stany chorobowe miazgi zęba, najczęściej zgorzel miazgi. Choroba ta wywołuje stany zapalne i martwicze, jest następstwem nieleczonej próchnicy, uszkodzeń mechanicznych lub niewłaściwego leczenia. Może wywoływać zapalenie tkanki okołowierzchołkowej.

Leczenie endodontyczne zapobiega zwiększaniu się stanów chorobowych, które nieleczone mogą zagrażać nawet życiu (np. gdy wytworzy się ropień).

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wygląda dziś inaczej niż kiedyś. Dawniej, co dorośli na pewno jeszcze pamiętają, przed zabiegiem konieczne było zatrucie zęba (a dokładniej miazgi zębowej). Dopiero gdy miazga była uśmiercona, stomatolog mógł przystąpić do jej wydobycia. To wydłużało leczenie nawet o kilka tygodni i wiązało się z wieloma nieprzyjemnościami.

Obecnie jest to metoda przestarzała i nie używa się jej w specjalistycznych gabinetach. Dzięki nowym technologiom i znieczuleniom miazgę możemy usuwać bez jej umartwiania. Jak to wygląda w praktyce? Po podaniu znieczulenia i otwarciu zęba stomatolog wybiera miazgę specjalnymi narzędziami i poszerza kanały. Następnie odkaża je i wypełnia masą, która twardnieje. Całość zamykana jest plombą, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie dojdzie do kolejnego stanu zapalnego.

Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Do jednej z najnowocześniejszych metod leczenia kanałowego zaliczamy endodoncję mikroskopową. Sposób ten polega na wykorzystaniu mikroskopu do zabiegu. Dzięki ogromnemu powiększeniu (nawet 25-krotne) stomatolog dokładniej poznaje budowę kanałów i może wykonać pracę bardziej precyzyjną. To minimalizuje ryzyko popełnienia błędu, a dla pacjenta oznacza tyle, że leczenie przebiegnie sprawniej i szybciej. Metodę tę wykorzystują gabinety specjalistyczne ale jej popularność ciągle rośnie. Można sądzić, że endodoncja mikroskopowa wkrótce stanie się standardem w każdym gabinecie.

Koszt leczenia kanałowego

Koszty leczenia zależą od stopnia skomplikowania zabiegu i indywidualnego cennika każdego gabinetu. Zazwyczaj trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 500 zł, jednak cena ta może wynosić nawet 1500 zł, jeśli do leczenia użyto nowoczesnych metod i najlepszych materiałów. Proste przypadki w tanich gabinetach (choć z wykorzystaniem gorszej jakości materiałów) mogą kosztować ok. 300 zł.

Arkadiusz Paderewski

Sprzątanie mieszkań Wrocław – znajdź profesjonalne usługi

Previous article

Czy używanie mikrofalówki jest bezpieczne dla zdrowia?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Specjaliści