0

Jesień to doskonała okazja i zarazem ostatni dzwonek na porządki przed zimą. Co warto zrobić, nim aura zmieni się już na dobre? Przygotowaliśmy listę, która pomoże Ci się z tym uporać!

1. Porządki na balkonie

Jesień to ostatnia pora roku, w której zdarza nam się korzystać z balkonu. Właśnie dlatego to ostatnia okazja do zaplanowania porządków w tej części mieszkania. Później, gdy zrobi się zimno, a aura nie będzie sprzyjać sprzątaniu, może być już za późno!

Co powinieneś zrobić? Wynieś lub zabezpiecz przed wilgocią wszystkie znajdujące się na balkonie meble. Opróżnij doniczki i pochowaj je. Umyj poręcze oraz podłogi.

2. Mycie okien

Okna zimą przechodzą przez wiele. To właśnie wtedy pada najczęściej, a mróz skutecznie „konserwuje” brud na szybach. Mycie warto więc zaplanować jesienią, jeszcze nim zrobi się naprawdę nieprzyjemnie.

Należy umyć i szyby, i ramy oraz dokładnie oczyścić każdą szczelinę z kurzu. Radzimy jednak, aby nie czyścić okien w pełnym słońcu, bo wtedy łatwiej powstają smugi. Trzeba też pamiętać o zaopatrzeniu się w dobry preparat do okien, najlepiej sprawdzają się polskiej marki takie jak środki czystości General Fresh. Pomocne przydadzą się również ręczniki papierowe.

3. Porządki w szafie

Kiedy pory roku zmieniają się, warto odpowiednio przygotować szafę, przy czym – trzeba to podkreślić – konieczne są generalne porządki. Należy zweryfikować, jakie ubrania chcemy zachować, a jakie dobrze będzie sprzedać lub oddać komuś innemu. To także czas na schowanie odzieży wiosenno-letniej. Na półkach powinny pojawić się cieplejsze ubrania, które posłużą nam w nadchodzącym sezonie. Przed tym warto je jeszcze uprać i odświeżyć np. odświeżaczem do tkanin.

4. Kompleksowe czyszczenie lodówki

Chociaż lodówkę trzeba czyścić regularnie, to przed zimą jest to szczególnie istotne. W końcu kiedy, jeśli nie w okresie przedświątecznym, urządzenie to musi pracować na podwójnych obrotach? Warto więc zadbać o to, aby bożonarodzeniowe dania leżały w czystej, wcześniej rozmrożonej lodówce, bez kontaktu z nieświeżą lub nawet popsutą żywnością.

5. Przygotowanie pościeli i materaca

Przed zimą dobrze jest też wyprać całą pościel i porządnie ją wywietrzyć. Warto również obrócić materac na drugą stronę, a jeśli to możliwe – zostawić go na kilka godzin na świeżym powietrzu (np. na balkonie lub w ogrodzie).

6. Porządki w kuchennych szafkach

Nową porę roku dobrze jest zacząć bez niespodzianek. Upewnij się, że w Twoich kuchennych szafkach nie zalega stara żywność lub nawet mole. Porządnie wyczyść wszystkie kuchenne meble. Otwarte jedzenie szczelnie pozamykaj np. w plastikowych pudełkach.

7. Wypranie koców i narzut

Zima to sezon koców i narzut, dlatego przed jej rozpoczęciem dobrze jest je przygotować. Zalecamy delikatne pranie, najlepiej z dodatkiem płynu o jakimś jesiennym zapachu.

Arkadiusz Paderewski

Czy warto stosować suplementy diety?

Previous article

Cotygodniowe promocje w Delikatesach Centrum

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Porady