x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0170856 OSÓB

Czym jest stomia i jakich zmian w diecie wymaga jej wyłonienie?

Stomia, nazywana również sztucznym odbytem, to wytworzone chirurgicznie połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. Jej wyłonienie jest niekiedy konieczne w trakcie leczenia operacyjnego nowotworów jelita grubego.

Najczęściej wyłonienie stomi nie wymaga wprowadzenia dużych zmian w diecie. Pewne modyfikacje są jednak konieczne, gdy pojawią się skutki uboczne jej wyłonienia - biegunka, zaparcia, nieprzyjemne zapachy. Podstawowymi zaleceniami jest spożywanie wiekszej ilości posiłków, ale o mniejszej objętości. Ważne jest wypiajanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, dbanie o to, aby dieta była różnorodna, składała się z produktów o wysokiej jakości i dostarczała wszystkich witamin oraz składników mineralnych. Należy ograniczyć spożycie błonnika pokarmowego, cukru i słodyczy(zwłaszacza czekolady) oraz tłuszczów. Dobrze jest również ograniczyć potrawy smażone i pieczone w tradycyjny sposób, a zamiat z nich spożwać dania gotowane, gotowane na parze, czy delikanie duszone. Kęsy należy dokładnie przeżuwać, a samo spożywanie posiłków powinno przebiegać bez pośpiechu i w miłej atmosferze. Z diety należy wykluczyć alkohol, napoje gazowane, produkty wzdymające (fasola,bób, groch, kapusta, cebula), nadmierne ilości jaj, ostre przyprawy.