x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0170856 OSÓB

Zdiagnozowanie nawrotu choroby nowotworowej

Badania fizykalne

Obok rutynowych badań fizykalnych wykonywanych zwyczajowo przez lekarza (palpacyjne wyczuwanie guzów, obrzęku, itp.), konieczne może okazać się zbadanie twojej okrężnicy, żołądka, pęcherza, dróg oddechowych lub innych organów. Do wglądu w różne części ciała człowieka służy duża liczba różnych instrumentów. Nazwy większość z takich instrumentów posiadają końcówkę "-skop". Na przykład, bronchoskop służy do badania dróg oddechowych płuc. W niektórych przypadkach lekarz może nawet podjąć decyzję o pobraniu próbki tkanki (biopsja) podczas zabiegu, w celu zanalizowania jej pod mikroskopem.


Badania laboratoryjne

W zdiagnozowaniu nawrotowego raka pomocna jest duża liczba badań laboratoryjnych. Może to być morfologia krwi z rozmazem lub markery nowotworowe.

To tylko niektóre przykłady badań laboratoryjnych stosowanych w celu diagnozowania raka oraz innych problemów zdrowotnych. Twój lekarz wybierze najwłaściwszy zestaw badań, dostosowany do twojego indywidualnego przypadku.


Ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje urządzenie, które emituje fale dźwiękowe odbijające się od wewnętrznych organów ciała. Dźwięk powraca w formie echa i tworzy obraz danego organu. Dzięki temu możemy zaobserwować nieprawidłowości w strukturze i budowie badanego organu.


Biopsja

Biopsja jest często najlepszą metodą stwierdzenia obecności nowotworu. O ile nieprawidłowy obszar można zaobserwować podczas wziernikowania lub zarejestrować na kliszy rentgenowskiej, dzięki biopsji można stwierdzić, czy obszar ten składa się z komórek nowotworowych.

W przypadku niektórych odmian raka, lekarz używa igły aby pobrać płyn pojedyncze komórki (aspirat) lub niewielką próbkę tkanki (biopsja gruboigłowa). Biopsja chirurgiczna, wykonywana przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, polega na usunięciu całego guza lub jego części. Próbka pobranych komórek lub tkanek jest następnie analizowana pod mikroskopem.

Jeżeli wystąpił u ciebie nawrót choroby nowotworowej, precyzyjna diagnoza jest pierwszym krokiem w wyborze najlepszej metody leczenia i uzyskania kontroli nad chorobą po raz kolejny.

Pytania użytkowników