dla pacjenta, rodziny, przyjaciół.

Poradniki

Opieka w okresie monitorowania po radioterapii

Co oznacza termin "Opieka w okresie monitorowania" ?

Po zakończeniu radioterapii ważne jest odbywanie regularnych badań, aby kontrolować efekty leczenia. Bez względu na typ raka na jaki cierpisz, musisz regularnie wykonywać badania kontrolne, badania laboratoryjne a czasami również zdjęcia rentgenowskie. Radioterapeuta spotka się z tobą przynajmniej raz po zakończeniu leczenia. Lekarz, który skierował cię na radioterapię zaplanuje wizyty w odpowiedni sposób. Opieka w okresie monitorowania może obok kontrolowania wyników dotychczasowego leczenia, oznaczać również dalsze leczenie raka, rehabilitację oraz doradztwo. Dbanie o siebie jest również elementem powrotu do zdrowia po zakończeniu leczenia.


Kto zajmuje się opieką nad pacjentem po leczeniu ?

Większość pacjentów wraca do radioterapeuty na regularne badania kontrolne. Inni są kierowani z powrotem do lekarza pierwszego kontaktu, chirurga lub chemioterapeuty. Opieka w okresie monitorowania uzależniona będzie od rodzaju raka na jaki cierpisz oraz od innych terapii jakie przechodziłeś lub jakich możesz wymagać.


Jaki dodatkowy rodzaj opieki może być konieczny ?

Tak jak każdy pacjent jest inny, tak różni się opieka w okresie monitorowania. Twój lekarz zadecyduje o tym jakiej opieki wymagasz i zaplanuje ją w czasie. Nie wahaj się, aby wykonać wszelkie badania czy zabiegi jakie zasugeruje twój lekarz. Spróbuj dowiedzieć się wszystkiego co powinieneś wiedzieć, aby zadbać o siebie właściwie w tym okresie.

Poniżej przedstawiamy listę pytań, jakie możesz chcieć zadać swojemu lekarzowi po zakończeniu radioterapii:

 • Jak często mam się zgłaszać na badania kontrolne ?

 • Dlaczego mam wykonywać dodatkowe badania rentgenowskie, radiologiczne, testy krwi itp. ? Co wykażą wyniki tych badań ?

 • Czy będę potrzebować chemioterapii, zabiegu chirurgicznego, czy innych rodzajów leczenia ?

 • Skąd będzie wiadomo czy jestem "wyleczona z raka" ? jakie są szanse nawrotu choroby ?

 • Jak szybko mogę powrócić do normalnej aktywności życiowej: pracy, aktywności seksualnej, sportu ?

 • Czy muszę stosować jakieś szczególne środki ostrożności ?

 • Czy wymagam specjalnej diety ?

 • Czy powinnam uprawiać jakieś ćwiczenia ?

 • Czy mogę nosić protezę piersi ?

 • Jak szybko mogę poddać się operacji rekonstrukcji ?


Co robić w przypadku problemów z bólem ?

Niektórzy pacjenci potrzebują pomocy w walce z bólem, jeżeli ból ten utrzymuje się po zakończeniu leczenia. Nie należy stosować plastrów rozgrzewających ani ciepłych kompresów, aby uśmierzyć ból w obszarze leczonym promieniowaniem. Niektórym pacjentom wystarczą lekkie środki przeciwbólowe. Jeżeli odczuwasz silny ból, poproś lekarza o leki sprzedawane na receptę lub spytaj o inne metody uśmierzania bólu. Opowiadając lekarzowi o swoim bólu postaraj się być maksymalnie precyzyjnym, aby otrzymać najbardziej właściwy środek przeciwbólowy. Jeżeli mimo wszystko ból nie ustępuje, możesz udać się do lekarza, który jest specjalistą w dziedzinie walki z bólem.

Ponieważ ból może nasilać się kiedy boisz się lub martwisz, ćwiczenia relaksacyjne mogą również przynieść ulgę. Inne metody takie jak hipnoza, bioterapia i akupunktura mogą pomóc niektórym pacjentom.


Jak mogę pomóc sobie w okresie po radioterapii ?

Pacjenci, którzy zakończyli radioterapię muszą jeszcze przez jakiś czas po jej zakończeniu kontynuować specjalne postępowanie z okresu leczenia. Na przykład, jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia możesz mieć problemy skórne. Należy bardzo delikatnie obchodzić się ze skórą w napromienianym obszarze do momentu ustąpienia wszelkich objawów podrażnienia. Nie należy próbować usunąć śladów po radioterapii na skórze - ślady te zbledną i znikną samoistnie.

Możesz zauważyć, że nadal potrzebujesz dodatkowego wypoczynku w okresie, kiedy zdrowe tkanki regenerują się. Staraj się zrobić sobie krótką drzemkę, zawsze kiedy tego potrzebujesz i spróbuj spać dłużej w nocy. Możesz potrzebować trochę czasu na pełen powrót do sił, tak więc do pełnej aktywności życiowej należy dochodzić stopniowo, krok po kroku.


Kiedy należy skonsultować się z lekarzem ?

Po leczeniu raka, będziesz prawdopodobnie bardziej świadomy swojego ciała, co pozwoli ci zauważyć nawet drobne zmiany z dnia na dzień. Wszelkie nietypowe symptomy należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. Jeżeli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów, poinformuj o tym lekarza jak najszybciej:

 • ból, który nie ustępuje, szczególnie występujący zawsze w tym samym miejscu,

 • guzy, zgrubienia, obrzęk,

 • mdłości, wymioty, biegunka, utrata apetytu,

 • utrata wagi bez przyczyny,

 • gorączka lub kaszel, które nie ustępują,

 • nietypowa wysypka, siniaki lub krwawienie,

 • inne symptomy wspomniane przez twojego lekarza lub pielęgniarkę.


Czy i kiedy powrócić do pracy ?

Wiele osób podczas radioterapii korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli przerwałeś pracę, możesz powrócić do pracy tak szybko jak czujesz się na siłach. Jeżeli twoja praca wymaga podnoszenia ciężarów lub ciężkiego wysiłku fizycznego, możesz być zmuszony do zmiany rodzaju pracy do chwili kiedy odzyskasz w pełni siły.

Dodaj wpis

Zadaj pytanie

Jeśli w poradniku nie znalazłeś tego czego szukasz o chemioterapii zachęcamy Cię do pozostawienia pytania lub podzielenia się swoimi wątpliwościami. Zależy nam, aby ten poradnik rozwijał się, dlatego wasze wpisy zbieramy i analizujemy. Możliwe, że wkrótce znajdziesz tutaj odpowiedź przygotowaną przez specjalistę.

WAŻNE- zanim zadasz pytanie do specjalisty zobacz (poniżej) czy podobnego pytania nie zadał już inny użytkownik.

Jeśli chcesz porozmawiać z innymi użytkownikami zapraszamy na forum.

Pytania użytkowników

 1. Mam w płacie czołowym mózgu naczyniaka jamistego, zalecono radioterapie.Nikt nie mówi mi o skutkach ubocznych i nie podaje mi żadnych informacji. Niektórzy ludzie na radioterapie dochodzą, ja muszę iść na oddział leżeć. Czego mogę się spodziewać? jakiego samopoczucia? Czy wypadną włosy?

  dodane 2014-04-15 Zobacz odpowiedź


  Włosy jeśli wypadną to w miejscu napromienianym. Objawem ubocznym mogą być bóle głowy związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego w czasie radioterapii-to też powód hospitalizacji. dodane (2014-04-15)

 2. Witam ,w 2007 r zdiagnozowano u mnie grasiczaka z rozległym przerzutem na opłucną ,osierdzie ,płuco. Miałem chemioterapię ,operację oraz radioterapię .Obecnie ,stwierdzono wznowy na opłucnej w trzech miejscach,czy można ponownie zastosować radioterapię?

  dodane 2014-04-14 Zobacz odpowiedź


  To zależy od tego, jaka dawkę całkowita podano podczas pierwszej radioterapii i jak okolica była naświetlana. dodane (2014-04-14)

 3. Po naświetlaniu radykalnym można potem powtórzyć naświetlanie- czy to jest możliwe?

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  Raczej nie, choć zależy to od dawki całkowitej jaka się otrzymało. dodane (2014-04-14)

 4. Czy po radioterapii wykonywane będą jeszcze jakieś badania kontrolne?

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  Tak jak najbardziej. Początkowo częstsze, po kilku latach raz do roku. dodane (2014-04-14)

 5. Czy jest jakaś konkretna dieta przy radioterapii prostaty /5x w tyg przez 6 tyg/. Na różnych forach są rózne.M.in., że mleko można a inne, że nie można. Jesli to możliwe to poproszę o adres.

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  Nie ma zalecanej specjalnej diety. dodane (2014-04-14)

 6. jestem po raditerapii prostaty zakończyłem 4.04.2014 kiedy będzie można chodzić na basen,wypić jakiegoś drinka ,piwko...

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  Basen będzie możliwy kiedy skóra w miejscach napromienianych całkowicie się wygoi a może to potrwać kilka miesięcy. Proszę pamiętać że woda na basenie jest chlorowana a to drażni skore. Co do alkoholu, to w małych ilościach nie jest przeciwwskazany. dodane (2014-04-14)

 7. Nie jest to okolica napromieniowana.Wybroczyny pojawiły się na torsie między piersiami i na plecach.

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  To w takim razie, nie ma to związku z radioterapią. dodane (2014-04-14)

 8. Dwa miesiące po radioterapii raka prostaty występują na mojej skórze wybroczyny początkowo przeżroczyste nie goją sie a po jakimś czasie zaczynają krwawić. Występuje to w miejscach gdzie miałem przebarwienia skórne tz.pieprzyki.Czy może mieć to związek z chorobą nowotworową

  dodane 2014-04-13 Zobacz odpowiedź


  Czy to jest okolica która była napromieniana? dodane (2014-04-13)

 9. Jakie są skutki radioterapi nowotworu móżdżku po ok. 1,5 roku ?

  dodane 2014-04-12 Zobacz odpowiedź


  Może nie być żadnych skutków ubocznych po leczeniu ale mogą pojawiać zaburzenia równowagi lub okresowe bóle głowy. dodane (2014-04-13)

 10. Jakich skutków można spodziewać się po radioterapii protonowej guza wewnątrzgałkowego oka?

  dodane 2014-04-11 Zobacz odpowiedź


  Generalnie poza ewentualnym wzrostem ciśnienia w oczodole i możliwym bólem w związku z tym żadnych dolegliwości nie powinno być. dodane (2014-04-12)

 11. CZY PO ZAKOŃCZONEJ RADIOTERAPII PROSTATY MOŻNA BRAĆ ZABIEGI TYPU JONOFOREZA,MAGNETRON...

  dodane 2014-04-09 Zobacz odpowiedź


  To zależy ile czasu minęło od zakończonej radioterapii. Jeśli jest okres dłuższy niż 6 miesięcy to nie ma problemu. dodane (2014-04-10)

 12. CZY 1 ROK PO RADIOTERAPII/ RAK NA STRUNIE GŁOSOWEJ/ MOGĘ WYJECHAĆ NAD MORZE,MIESZKAM NA GÓRNYM ŚLĄSKU . POZDRAWIAM

  dodane 2014-04-07 Zobacz odpowiedź


  Tak, nie ma przeciwwskazań. dodane (2014-04-07)

 13. Jestem po radioterapii- miałam 28 lamp i 2 brachyterapie mam okrutne skutki uboczne zwłaszcza: jelita stawy i dolna czesc kregoslupa po dużym wysiłku nie mogę rano sie rozprostować, o bólach partych na stolec nie wspomnę i krwi w stolcu i moczu podobno kiedys to przejdzie kiedy?

  dodane 2014-04-05 Zobacz odpowiedź


  Proszę się zgłosić do lekarza który prowadził radioterapie aby po badaniu wspomógł proces regeneracji organizmu. dodane (2014-04-05)

 14. jak dokladnie wyglada rozrysowanie jezeli chodzi o obszar klatki piersiowej?? czy proces naswietlania przebiega w ubraniu czy na gola skore??

  dodane 2014-04-04 Zobacz odpowiedź


  Naświetla się gołą skórę i na nie zaznaczony jest obszar który jest napromieniany. Jego granicy oznacza się na tak zwanym symulatorze który prześwietla okolice gdzie znajduje się guz i obejmą one obszar guza z marginesem tkanek zdrowych i okoliczne węzły chłonne. dodane (2014-04-05)

 15. Obecnie przechodzę radykalne naświetlanie prostaty (5x w tyg. przez 6 tyg). Mam pytanie po jakim czasie od zakończenia bedzie można zrobić scyntografie kości?V

  dodane 2014-03-31 Zobacz odpowiedź


  O tym zawsze decyduje lekarz prowadzący. dodane (2014-03-31)

 16. Witam serdecznie jestem po zabiegu nożem gamma kniffe początkowo miałam obrzmiałą twarz i oczy wszystko znikło ale powieki nadal są obrzmiałe tak już zostanie czy można z tym coś zrobić?

  dodane 2014-03-30 Zobacz odpowiedź


  Powinno ustąpić z czasem. dodane (2014-03-31)

 17. Witam zdiagnozowali u mnie raka szyjki macicy miałam to usunięte (wycięte) w kwietniu ide na kolejne badanie jestem troszkę zdezorientowana bo jezeli okaże sie ze wszystkie komórki rakowe zostały usunięte to moge powiedziec że jestem zdrowa i zapomniec o raku czy bede miała jakieś jeszcze leczenie

  dodane 2014-03-30 Zobacz odpowiedź


  Być może będzie jeszcze radioterapia. dodane (2014-03-30)

 18. A ta wysoka temperatura ? czy to mogą być skutki uboczne po 1 lampie? czy może złapał jakąś grypę? czy przewlekłe zapalenie płuc/oskrzeli? czy można poddać na te kolejne lampy gdy chory ma taką wysoka temperaturę ? Nie wiem czy to będą kolejne paliatywne, czy radykalne.

  dodane 2014-03-29 Zobacz odpowiedź


  Może to być infekcja ale może też być efekt rozpadu guza-trudni mi ocenić nie widząc chorego. dodane (2014-03-30)

 19. Witam. Mój tata ma 83 lata. Lekarz pulmonolog stwierdził nowotwór płuca lewego i przewlekła zaporowa choroba płuc st II wg GOLD. Został skierowany do leczenia oknologicznego. Tam stwirdzono nowotwór złośliwy oskrzela i płuca lewego. Przerzut do Th12. W przychodni radioterapeutycznej informowałam lekarza, ze tata gorączkuje i w kaszlu pojawiła się krew. Pani doktor zapisała tylko1 lampe paliatywną na kręgosłup i stwierdziła, że ze względu na zaawansowanie choroby, wieku i stanu pacjęta nie może brac więcej. Gdy pojechaliśmy na ta lampę kolejna Pani doktor podała tą 1 i przepisała kolejne 5 za tydzień. Tato cały czas gorączkuje (38 st.), wezwany lekarz rodzinny przepisał tylko paracetamol i kazał brac tylko wtedy gdy jest wysoka temperatura. Temperatura spada tylko po zażyciu paracetamolu. Mam pytanie, czy w tym wypadku można zastosować dalsze leczenie radioterapią ( mam na myśli te kolejne 5 lamp), bo mam obawy czy lekarze nie powinni najpierw znaleźć przyczyny wysokiej temperatury? Będę wdzięczna za jak najszybszą poradę. Tato jest bardzo słaby a w poniedziałek ma być podana 1 z 5 lamp i nie wiem co zrobić.

  dodane 2014-03-29 Zobacz odpowiedź


  Te cykle 5 lamp do skumulowana duża dawka promieniowania--chodzi o szybkie zatrzymanie rozwoju choroby. Nie wiem jaki dawki promieniowania podane zostaną Pani tacie ale zwykle są to 2-3 serie po 5 lam dodane (2014-03-29)

 20. Rak po usunieciu tarczycy<br/>

  dodane 2014-03-28 Zobacz odpowiedź


  Proszę sformułować pytanie. dodane (2014-03-29)

Pokaż więcej