x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0170856 OSÓB

Odżywianie podczas chemioterapii

Podczas leczenia ważne jest aby odżywiać się zdrowo. Osoby, które zdrowo się odżywiają lepiej radzą sobie ze skutkami ubocznymi i szybciej zwalczają infekcje. Ponadto, ich organizmy szybciej odbudowują zdrową tkankę.

Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu dobrze wyważonej diety zawierającej wszystkie niezbędne środki odżywcze. Dobra dieta składa się z produktów pochodzących z czterech podstawowych grup żywności: zbóż i pieczywa; drobiu, ryb i mięsa; owoców i warzyw; nabiału.

Zdrowe odżywianie polega także na stosowaniu diety z wystarczającą liczbą kalorii tak, by utrzymywać wagę i co najważniejsze, bogatą w białko by budować i regenerować skórę, włosy, mięśnie i organy wewnętrzne.

Możliwe, że będziecie musieli także spożywać więcej płynów, żeby ochronić pęcherz moczowy i nerki podczas leczenia.


Nie mam ochoty na jedzenie

Nawet gdy wiecie jak ważne jest zdrowe odżywianie, czasami po prostu nie będziecie mieli ochoty jeść. Może to być spowodowane skutkami ubocznymi takimi jak nudności lub problemy z jamą ustną i gardłem, które utrudniają jedzenie. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, przeczytajcie rozdziały w tej książce poświęcone odczuwanym przez Was problemom. Dostarczą one wskazówek co zrobić by ułatwić sobie jedzenie. Możecie także stracić apetyt, jeżeli czujecie się zmęczeni lub odczuwacie depresję.

Jeżeli słaby apetyt jest Waszym problemem spróbujcie zastosować jedną z poniższych rad:

  • Jedzcie mniejsze posiłki lub przekąski, kiedy tylko chcecie. Nie musicie jeść trzech regularnych posiłków dziennie.

  • Wzbogaćcie swoją dietę próbując nowych produktów i przepisów.

  • Kiedy to możliwe idźcie na spacer przed posiłkiem, aby nasilić uczucie głodu.

  • Spróbujcie zmienić godziny i sposób spożywania posiłków.

  • Jedzcie z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli jecie sami słuchajcie radia lub oglądajcie telewizję.

  • Jeśli mieszkacie sami, może warto zorganizować sobie przynoszenie posiłków.


Czy mogę spożywać napoje alkoholowe?

Małe ilości alkoholu mogą pomóc Wam zrelaksować się i zwiększyć apetyt. Z drugiej strony jednak alkohol może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami zmniejszając ich skuteczność lub pogarszając skutki uboczne. Z tego powodu niektórzy muszą spożywać mniej alkoholu lub nawet całkowicie zrezygnować z alkoholu podczas chemioterapii. Skonsultujcie się z lekarzem czy możecie pić piwo, wino lub inne napoje alkoholowe podczas leczenia.


Czy należy przyjmować witaminy lub minerały?

Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie, ale jedno jest pewne - żadna dieta nie może "wyleczyć" raka i zażywania dodatkowych witamin lub minerałów nie należy traktować jako substytutu opieki lekarskiej. Niektóre osoby odnoszą korzyści z przyjmowania witamin i minerałów podczas kuracji. Inne osoby takich korzyści nie odnoszą, a nawet może to na nich źle wpływać. Nie należy zażywać żadnych preparatów bez zgody lekarza.

Pytania użytkowników