x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0170856 OSÓB

Nowotwory dziedziczne - poradnik dla pacjenta

Poradnik ten jest adresowany do Ciebie i Twojej rodziny, jeśli chorujesz na raka lub w Twojej najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe. Ma przede wszystkim pomóc Wam zrozumieć, czym jest dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja rodzinna do nowotworów złośliwych. Opisuje on, na czym polega onkologiczne poradnictwo genetyczne, kto i w jakich sytuacjach powinien z niego korzystać, a także wyjaśnia czym jest test genetyczny i jak należy rozumieć jego wyniki.

W poradniku zawarte zostały także informacje przydatne dla osób, które już dowiedziały się, że są nosicielami uszkodzonych genów i w związku z tym należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.

Poradnik został napisany w formie pytań i odpowiedzi. Znalazły się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów w onkologicznej poradni genetycznej, które poruszają zarówno aspekty czysto medyczne jak i kwestie psychologiczne, etyczne i prawne. Ideą poradnika jest przybliżenie tej stosunkowo nowej dziedziny w onkologii, a przez to zmniejszenie obaw przed czymś nowym i nieznanym. Może to pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji w związku z testowaniem genetycznym oraz ułatwić współpracę z lekarzami i konsultantami podczas realizacji zaleceń profilaktycznych.

Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie poradnik, którego przeczytanie nie zastąpi profesjonalnej konsultacji i opieki onkologicznej poradni genetycznej.

Pytania użytkowników