x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0170856 OSÓB

Gdzie mogą wystąpić nawroty?

Nie każda komórka, która oddzieli się od guza jest w stanie rozwijać się w innym miejscu. Większość takich komórek zostaje zastopowana przez naturalny system obronny organizmu lub zniszczona w rezultacie terapii. Różne rodzaje raka posiadają zróżnicowany potencjał do nawrotów oraz różne miejsca w jakich nawroty mogą się pojawić.

Nawrót miejscowy-wznowa oznacza, że rak powrócił w miejscu występowania nowotworu pierwotnego. Termin ‘miejscowy’ oznacza również, że nie ma żadnych śladów nowotworu w pobliskich węzłach chłonnych ani w okolicznych tkankach. Na przykład, u kobiety która przeszła mastektomię-amputację gruczołu piersiowego, może później wystąpić nawrót miejscowy raka piersi w miejscu operacji lub w jej pobliżu.

W przypadku przerzutów nowotwór rozprzestrzenia się na organy lub inne tkanki położone z dala od początkowej lokalizacji. Przykładowo, u mężczyzny z rakiem prostaty przerzuty mogą wystąpić nawet w kościach.

Pytania użytkowników