x

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.

W OBECNEJ KAMPANII POLICZYŁO SIĘ Z RAKIEM 0112409 OSÓB

Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

policzmysie napisał

Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.

Najnowsze odpowiedzi (68):
  • ewa25 napisał

Witam Panie doktorze! Mam dwa pytania: czy to prawda, że spożywanie produktów nieświeżych poza problemami gastrycznymi może dostarczyć impulsu do rozwoju nowotworu? A może jest jakaś dieta ( np. tzw "wysokokaloryczna") która może chronić przed rakiem?

• izisia napisał

w mojej rodzinie wszyscy ze strony mamy i tatay ,moja mama umierali z powodu raka ja 1.5 roku temu przypadkowo wyladowalam w szpitalu gdzie po operacji w bad hist-pat tez stwierdzono raka jak wyglada profilaktyka dla moich bliskich?

• Jadwiga55 napisał

Witam.Mam 55 lat.Jestem po operacji raka jajnika 3 lata i po chemi 2,5 roku.Miałam po zakończeniu chemi raz Tk i 2 razy USG.Markiery mam badane co 3 miesiące a teraz co 4.Czy to jest prawidłowe kontrolowanie.Cały czas mam wrażenie że jestem za malo diagnozowana..Dziękuje za odpowiedz

• gonek2 napisał

Jestem po operacji oszczędzającej piersi /rak naciekający/ ,węzła wartowniczego i 3 innych w trakcie rekonwalescencji , na czym będzie polegać profilaktyka na jakich badaniach bo piersi oczywiście będą nie jednakowe co utrudni samokontrole

• dgod napisał

Użytkownik @ewa25 napisał:
    Witam Panie doktorze! Mam dwa pytania: czy to prawda, że spożywanie produktów nieświeżych poza problemami gastrycznymi może dostarczyć impulsu do rozwoju nowotworu? A może jest jakaś dieta ( np. tzw "wysokokaloryczna") która może chronić przed rakiem?

Faktycznie, spożywanie nieświeżych produktów niesie ze sobą ryzyko wystapienia choroby nowotworowej. W takich produktach powstają substancje, które uważane są za kancerogenne. Dieta wysokokaloryczna nie dość że nie chroni przed rakiem, to wręcz przeciwnie zwiekszaryzyko jego wystąpienia.

• pacjentka2010 napisał

Czy wynik markerów Ca 15-3 przewyższający normę (rok po operacji ) jest jednoznacznym wskaźnikiem obecności komórek rakowych?

• dgod napisał

Użytkownik @izisia napisał:
    w mojej rodzinie wszyscy ze strony mamy i tatay ,moja mama umierali z powodu raka ja 1.5 roku temu przypadkowo wyladowalam w szpitalu gdzie po operacji w bad hist-pat tez stwierdzono raka jak wyglada profilaktyka dla moich bliskich?

Powinna się Pani skontaktować z onkologiczną poradnią genetyczną. Zależy jakie to były nowotwory, gdyż od tego zależy sposób postępowania profilaktycznego.

• dgod napisał

Użytkownik @Jadwiga55 napisał:
    Witam.Mam 55 lat.Jestem po operacji raka jajnika 3 lata i po chemi 2,5 roku.Miałam po zakończeniu chemi raz Tk i 2 razy USG.Markiery mam badane co 3 miesiące a teraz co 4.Czy to jest prawidłowe kontrolowanie.Cały czas mam wrażenie że jestem za malo diagnozowana..Dziękuje za odpowiedz

Myślę że jest to prawidłowo prowadziny schemat badan kontrolnych. Tym bardziej że wynika iż rezultaty badań kontrolnych są prawidłowe

• pacjentka2010 napisał

Czy faktycznie komórki rakowe charakteryzują się zwiększona kumulacją Krzemu?

• agnieszka1986 napisał

Dzień dobry Panie doktorze mam pytanie jeśli NFZ odmówił mojemu tacie toriselu czy można starać sie o inną chemie czy można kupic sutent?

• dgod napisał

Użytkownik @gonek2 napisał:
    Jestem po operacji oszczędzającej piersi /rak naciekający/ ,węzła wartowniczego i 3 innych w trakcie rekonwalescencji , na czym będzie polegać profilaktyka na jakich badaniach bo piersi oczywiście będą nie jednakowe co utrudni samokontrole

W Pani sytuacji kontrolowane będą obydwie piersi za pomocą badań radiologicznych i klinicznych. Będzie Pani miała również kontrolowane płuca i jamę brzuszną oraz oznaczane markery nowotworowe.

• pacjentka2010 napisał

Czy istnieje jakaś jednoznaczna metoda potwierdzająca obecność komórek rakowych?

• dgod napisał

Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Czy wynik markerów Ca 15-3 przewyższający normę (rok po operacji ) jest jednoznacznym wskaźnikiem obecności komórek rakowych?

Podwyższona wartość markera jest sygnałem ostrzegawczym ze strony organizmu, ale nie przesadzającym.

• ewka napisał

Proszę o ogólne wskazówki dotyczące diety zapobiegajacej nowotworom. Miałam raka przełyku czy odpowiednim odżywianiem mogę wpłynąć na przebieg choroby i uniknąć ewentualnej wznowy czy przerzutów?

• izisia napisał

problem polega na tym ze kazdy co innego mama -piers babcia -trzon macicy dziadkowie pluca.stryj bialaczka ja adenocarcinoma esicy ,poradnia genetyczna zbadala moje geny BRC wynik ujemny tzn ze ja nie zachoruje?

• dgod napisał

Czy faktycznie komórki rakowe charakteryzują się zwiększona kumulacją Krzemu?

Zawartość krzemu nie ma w chwili obecnej istotnej wartości diagnostycznej.

• paola napisał

Badania mammograficzne ( te bezpłatne ) są adresowane do kobiet po pięćdziesiątce - czy to nie jest błąd? Czy to znaczy, że młodsze kobiety są niezagrożone nowotworem? A może jest metoda, by przed rakiem się całkowicie zabezpieczyć?

• pacjentka2010 napisał

Czy badanie PET-CT jest bardzo szkodliwe dla zdrowia?

• dgod napisał

Użytkownik @agnieszka1986 napisał:
    Dzień dobry Panie doktorze mam pytanie jeśli NFZ odmówił mojemu tacie toriselu czy można starać sie o inną chemie czy można kupic sutent?

O tych problemach powinna Pani porozmawiać z chemioterapeutą, który prowadzi leczenie Taty.

• Johanna42 napisał

Dzień dobry! Panie Doktorze, często mam wrażenie, że kwestia profilaktyki nowotworów, to tylko szum medialny.
    W rzeczywistości to nie istnieje, zarówno w podejściu osób, które często lekceważą swoje zdrowie, jak i działań służby zdrowia.
    Byłam chora dwukrotnie, obie zmiany wykryłam w wyniku samobadania, po mnie zachorowała mama i siostra, a nadal na diagnostykę nowych niepokojących dolegliwości muszę czekać nawet 3 miesiące. Dlaczego? Czy jest jakiś program opieki nad chorymi, których choroba jest dziedziczona?

• dgod napisał

Czy istnieje jakaś jednoznaczna metoda potwierdzająca obecność komórek rakowych?

Nie ma metody uniwersalnej, która by jednoznacznie potwierdzała obecność komórek rakowych.

• pacjentka2010 napisał

Jak duże zmaiany może wykryć zdjęcie rentgenowskię płuc?

• dgod napisał

Użytkownik @ewka napisał:
    Proszę o ogólne wskazówki dotyczące diety zapobiegajacej nowotworom. Miałam raka przełyku czy odpowiednim odżywianiem mogę wpłynąć na przebieg choroby i uniknąć ewentualnej wznowy czy przerzutów?

Nie ma diety, która zapobiegnie powstaniu nowotworu. Możemy mówić o dążeniu do minimalizacji ryzyka zachorowania. W Pani przypadku na pewno trzeba zrezygnować z tytoniu i alkoholu oraz odżywiać się regularnie.

• pacjentka2010 napisał

Czy przeziębienie może spowodować wzrost wartości markerów?

• krystyna62 napisał

miałam nowotwór piersi złośliwy byłam leczona promieniami 50 Gy/T 2 lata temu oraz biorę tabletki hormonalne ponieważ mam zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego i bolą mnie ręce i dłonie mam też ostrogi piętowe jakie mogę brać naświetlania w gab. fizykoterapi bardzo proszę o odpowiedż <BR>

• dgod napisał

Użytkownik @izisia napisał:
    problem polega na tym ze kazdy co innego mama -piers babcia -trzon macicy dziadkowie pluca.stryj bialaczka ja adenocarcinoma esicy ,poradnia genetyczna zbadala moje geny BRC wynik ujemny tzn ze ja nie zachoruje?

W Pani sytuacji badanie należałoby rozszerzyć o inne geny poza BRCA.

• dgod napisał

Czy przeziębienie może spowodować wzrost wartości markerów?

Zmiany zapalne, a takie moga towarzyszyć przeziębieniu mogą podwyższyć wartości markerów.

• kazik napisał

Witam! Co ile lat należy badać poziom PSA? Niedawno robiłem badanie na tzw "krew utajoną" i wszystko było ok - czy dla 100% pewności muszę zrobić kolonoskopię?

• izisia napisał

chemie mialam prowadzona w I.O Gliwice jak mam na nich wymusic inne badanie skoro ponoc nie maja na nic innego kontraktu?

• pacjentka2010 napisał

Czy badanie PET-CT jest bardzo szkodliwe dla zdrowia?